PublishPress Revisions Free 3.8.0-rc4 - en to tr_TR translation catalogue (561 entries)

note: Description of the plugin
en: Maintain published content with teamwork and precision using the Revisions model to submit, approve and schedule changes.
tr_TR: Revizyon modeli kullanarak, ekip çalışması ve hassasiyet ile yayımlanan içeriği değişiklikler göndermek, onaylamak ve planlamak için koruyun.

en: Sorry, you are not allowed to delete this revision.
tr_TR: Üzgünüm, bu revizyonu silmeye yetkiniz yok.

en: Sorry, you are not allowed to approve this revision.
tr_TR: Üzgünüm, bu revizyonu onaylamaya yetkiniz yok.

en: Sorry, you are not allowed to submit this revision.
tr_TR: Üzgünüm, bu revizyonu göndermeye yetkiniz yok.

en: Sorry, you are not allowed to decline this revision.
tr_TR: Üzgünüm, bu revizyonu reddetmeye yetkiniz yok.

en: The revision was restored.
tr_TR: Revizyon geri yüklendi.

en: The revision was scheduled for publication.
tr_TR: Revizyon yayımlanmak üzere planlandı.

en: The revision was published.
tr_TR: Revizyon yayımlandı.

en: The unfiltered_html capability is required to create a revision of this post. See %sdocumentation%s.
tr_TR: Bu gönderinin bir revizyonunu oluşturmak için unfiltered_html yeteneği gereklidir. %sbelgelere%s bakın.

en: The post already has a revision in process.
tr_TR: Gönderinin halihazırda bir revizyonu işleniyor.

en: Revision
tr_TR: Revizyon

en: Has Revision
tr_TR: Revizyon Var

en: New Revisions
tr_TR: Yeni Revizyonlar

en: PublishPress Revisions Network Settings
tr_TR: PublishPress Revizyonları Ağ Ayarları

en: Network Settings
tr_TR: Ağ Ayarları

en: PublishPress Revisions Network Defaults
tr_TR: PublishPress Revizyonları Ağ Varsayılanları

en: Network Defaults
tr_TR: Ağ Varsayılanları

en: Scheduled Revisions are unavailable because WP-Cron is disabled. If you are triggering WP-Cron externally, see %sRevisions > Settings > New Revisions > Scheduling%s.
tr_TR: Planlanmış Revizyonlar kullanılamıyor çünkü WP-Cron devre dışı. Eğer WP-Cron'u harici olarak tetikliyorsanız, %sRevizyonlar > Ayarlar > Yeni Revizyonlar > Planlama%s bakın.

en: Revisions
tr_TR: Revizyonlar

en: Past Revisions
tr_TR: Geçmiş Revizyonlar

en: PublishPress Revisions Settings
tr_TR: PublishPress Revizyon Ayarları

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Upgrade to Pro
tr_TR: Pro'ya Yükselt

en: Can edit draft Posts from other users.
tr_TR: Diğer kullanıcıların taslak Yazılarını düzenleyebilir.

en: Can edit Revisions from other users.
tr_TR: Diğer kullanıcıların Revizyonlarını düzenleyebilir.

en: Can see New Revisions from other users.
tr_TR: Diğer kullanıcıların Yeni Revizyonlarını görebilir.

en: Can access New Revisions.
tr_TR: Yeni Revizyonlara erişebilir.

en: Can manage Unsubmitted Revisions.
tr_TR: Gönderilmemiş Revizyonları yönetebilir.

en: Preview other user's Revisions (without needing editing access).
tr_TR: Diğer kullanıcının Revizyonlarını önizleyin (düzenleme erişimine ihtiyaç duymadan).

en: Restore an archived Revision as the current revision.
tr_TR: Arşivlenmiş bir Revizyonu mevcut revizyon olarak geri yükleyin.

en: View Past Revisions.
tr_TR: Geçmiş Revizyonları görüntüleyin.

en: If you like %1$s, please leave us a %2$s rating. Thank you!
tr_TR: Eğer %1$s'yi seviyorsanız, lütfen bize bir %2$s puanı bırakın. Teşekkür ederiz!

en: About PublishPress Revisions
tr_TR: PublishPress Revizyonlar Hakkında

en: About
tr_TR: Hakkında

en: PublishPress Revisions Documentation
tr_TR: PublishPress Revizyonlar Dokümantasyonu

en: Documentation
tr_TR: Dokümantasyon

en: Contact the PublishPress team
tr_TR: PublishPress ekibiyle iletişime geçin

en: Contact
tr_TR: İletişim

en: show current users (%d)
tr_TR: mevcut kullanıcıları göster (%d)

en: show eligible users (%d)
tr_TR: uygun kullanıcıları göster (%d)

en: filter:
tr_TR: filtre:

en: select
tr_TR: seç

en: unselect
tr_TR: seçimden çıkar

en: This was an update to a revision which is still in the workflow process.
tr_TR: Bu, hala iş akışı sürecinde olan bir revizyon için bir güncellemeydi.

en: This was an update to a revision which was published after further editing.
tr_TR: Bu, daha fazla düzenlemeden sonra yayımlanan bir revizyon için bir güncellemeydi.

en: Revision Author: %s
tr_TR: Revizyon Yazarı: %s

en: Post Author: %s
tr_TR: Gönderi Yazarı: %s

en: Revision Date: %s
tr_TR: Revizyon Tarihi: %s

en: Approved by: %s
tr_TR: Onaylayan: %s

en: Publication Date: %s
tr_TR: Yayın Tarihi: %s

en: Search results for "%s"
tr_TR: "%s" için arama sonuçları

en: Delete Revision
tr_TR: Revizyonu Sil

en: Post Type
tr_TR: post type

en: Revised By
tr_TR: Revize Eden

en: Revision Date
tr_TR: Revizyon Tarihi

en: Action
tr_TR: Eylem

en: Approved By
tr_TR: Onaylayan

en: Published Date
tr_TR: Yayınlanma Tarihi

en: Published Author
tr_TR: Yayımlayan Yazar

en: just now
tr_TR: şimdi

en: %s minutes ago
tr_TR: %s dakika önce

en: %s minute ago
tr_TR: %s dakika önce

en: %s hours ago
tr_TR: %s saat önce

en: %s hour ago
tr_TR: %s saat önce

en: Scheduled Revision Publication
tr_TR: Planlanan Revizyon Yayını

en: Revision Publication
tr_TR: Revizyon Yayını

en: Edit of %s
tr_TR: %s düzenlemesi

en: Edit of published Revision
tr_TR: Yayınlanmış Revizyonun Düzenlemesi

en: Direct Edit
tr_TR: Doğrudan Düzenleme

en: All Post Types
tr_TR: Tüm Gönderi Türleri

en: All Revision Authors
tr_TR: Tüm Revizyon Yazarları

en: All Revision Dates
tr_TR: Tüm Revizyon Tarihleri

en: All Publish Dates
tr_TR: Tüm Yayın Tarihleri

en: All Approvers
tr_TR: Tüm Onaylayanlar

en: All Authors
tr_TR: Tüm Yazarlar

en: Reset Filters
tr_TR: Filtreleri Sıfırla

en: All
tr_TR: Tümü

en: My Revisions
tr_TR: Revizyonlarım

en: Compare Changes in %s
tr_TR: %s'deki Değişiklikleri Karşılaştır

en: Preview Revision
tr_TR: Revizyon Önizlemesi

en: Edit parent revision
tr_TR: Ana revizyonu düzenle

en: Edit parent post
tr_TR: Ana gönderiyi düzenle

en: Edit Parent
tr_TR: Ana Düzenle

en: List Revisions of this Post
tr_TR: Bu Gönderinin Revizyonlarını Listele

en: Filter
tr_TR: Filtre

en: Delete Past Revision
tr_TR: Geçmiş Revizyonu Sil

en: No revisions found.
tr_TR: Revizyon bulunamadı.

en: Status
tr_TR: Durum

en: View preview
tr_TR: Önizlemeyi görüntüle

en: Scheduled publication: %s
tr_TR: Planlanan yayın: %s

en: Requested publication: %s
tr_TR: Talep edilen yayın: %s

en: This revision is not scheduled yet. It must be approved.
tr_TR: Bu revizyon henüz planlanmamıştır. Onaylanması gerekir.

en: No author
tr_TR: Yazar yok

note: translators: %s: post title
en: Edit published post
tr_TR: Yayınlanmış gönderiyi düzenle

note: translators: %s: post title
en: View only revisions of %s
tr_TR: Sadece %s revizyonlarını görüntüle

en: View published post
tr_TR: Yayımlanan gönderiyi görüntüle

en: Compare Past Revisions
tr_TR: Geçmiş Revizyonları Karşılaştır

en: History
tr_TR: Geçmiş

en: My Activity
tr_TR: Etkinliğim

en: All %s
tr_TR: Tüm %s

en: Unschedule
tr_TR: Programdan çıkar

note: translators: %s: post title
en: Discard Revision
tr_TR: Revizyonu İptal Et

en: All Revision Statuses
tr_TR: Tüm Revizyon Durumları

en: All Posts
tr_TR: Tüm Gönderiler

note: translators: %s: post title
en: Edit Revision
tr_TR: Revizyonu Düzenle

en: Compare Changes
tr_TR: Değişiklikleri Karşılaştır

en: Publish <b>on approval</b>
tr_TR: Yayımla <b>onay bekliyor</b>

en: Revision updated. %sView Preview%s
tr_TR: Revizyon güncellendi. %sÖnizlemeyi Gör%s

en: Revision updated.
tr_TR: Revizyon güncellendi.

en: Copy
tr_TR: Kopyala

en: Copy content to the clipboard.
tr_TR: İçeriği panoya kopyala.

en: Copy the above content to the clipboard.
tr_TR: Yukarıdaki içeriği panoya kopyala.

en: Compare %s of "%s"
tr_TR: %s ile "%s" karşılaştır

en: Post Date
tr_TR: Gönderi Tarihi

en: Post Parent
tr_TR: Gönderi Üst

en: Menu Order
tr_TR: Menü Sırası

en: Comment Status
tr_TR: Yorum Durumu

en: Ping Status
tr_TR: Ping Durumu

en: Page Template
tr_TR: Sayfa Şablonu

en: Featured Image
tr_TR: Öne Çıkan Resim

en: Beaver Builder Data
tr_TR: Beaver Builder Verisi

en: Beaver Builder Settings
tr_TR: Beaver Builder Ayarları

en: Scheduled for
tr_TR: Şu tarihe planlandı

en: Requested for
tr_TR: Şu tarihe talep edildi

en: Modified
tr_TR: Değiştirildi

en: %s%s from now
tr_TR: %s%s'ye kadar

en: Approve
tr_TR: Onayla

en: Preview / Approve
tr_TR: Önizleme / Onayla

en: Preview
tr_TR: Önizleme

en: Preview / Restore
tr_TR: Önizleme / Geri Yükle

en: Manage
tr_TR: Yönet

en: List
tr_TR: Liste

en: All settings on this tab are assigned network-wide.
tr_TR: Bu sekmedeki tüm ayarlar ağ çapında atanmıştır.

en: Setting Scope
tr_TR: Ayar Kapsamı

en: Features
tr_TR: Özellikler

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Integrations
tr_TR: Entegrasyonlar

en: Statuses
tr_TR: Durumlar

en: Notifications
tr_TR: Bildirimler

en: Revision Submission
tr_TR: Revizyon Gönderimi

en: Use alternate labeling: "Working Copy" > "Change Request" > "Scheduled Change"
tr_TR: Alternatif etiketleme kullan: "Çalışma Kopyası" > "Değişiklik Talebi" > "Planlı Değişiklik"

en: New Revisions access requires role capability
tr_TR: Yeni Revizyon erişimi rol yetkisi gerektirir

en: Managing %s requires role capability
tr_TR: %s yönetimi rol yetkisi gerektirir

en: Working Copy creation requires role capability
tr_TR: Çalışma Kopyası oluşturma rol yetkisi gerektirir

en: Revision creation requires role capability
tr_TR: Revizyon oluşturma rol yetkisi gerektirir

en: Posts / Pages list: Use "Edit" caption for %s link
tr_TR: Gönderi / Sayfalar listesi: %s bağlantısı için "Düzenle" başlığını kullanın

en: Enable %s
tr_TR: %s etkinleştir

en: Limit to one active revision per post
tr_TR: Her gönderi için bir aktif revizyon ile sınırlı

en: Refresh "Has Revision" flag before suppressing Create Revision
tr_TR: Revizyon Oluşturmayı bastırmadan önce "Revizyon Var" bayrağını yenile

en: If post contains custom html, require unfiltered_html capability
tr_TR: Gönderi özel html içeriyorsa, unfiltered_html yetkisi gerektirir

en: Auto-submit revisions created by a user with publishing capability
tr_TR: Yayınlama yetkisi olan bir kullanıcı tarafından oluşturulan revizyonları otomatik olarak gönder

en: Auto-submit revisions
tr_TR: Revizyonları otomatik olarak gönder

en: Change Request submission require role capability
tr_TR: Değişiklik Talebi gönderimi için rol yeteneği gereklidir

en: Revision submission requires role capability
tr_TR: Revizyon gönderimi için rol yeteneği gereklidir

en: Editing others' Revisions requires role capability
tr_TR: Başka kullanıcıların Revizyonlarını düzenlemek için rol yeteneği gereklidir

en: Listing others' Revisions requires role capability
tr_TR: Başka kullanıcıların Revizyonlarını listelemek için rol yeteneği gereklidir

en: Users can always administer revisions to their own editable posts
tr_TR: Kullanıcılar her zaman kendi düzenlenebilir gönderilerine revizyon yönetebilirler

en: Also notify on Revision Update
tr_TR: Revizyon Güncellemesi hakkında da bildirim gönder

en: Apply API actions to mimic Post Update
tr_TR: Gönderi Güncellemesini taklit etmek için API eylemlerini uygula

en: Hide html tags on Compare screen
tr_TR: Karşılaştırma ekranında html etiketlerini gizle

en: Hide copy buttons on Compare screen
tr_TR: Karşılaştırma ekranında kopyalama butonlarını gizle

en: Use WP-Cron scheduling
tr_TR: WP-Cron zamanlamasını kullan

en: Site uses a custom trigger for WP-Cron tasks
tr_TR: Site, WP-Cron görevleri için özel bir tetikleyici kullanıyor

en: Asynchronous Publishing
tr_TR: Asenkron Yayınlama

en: Update Publish Date
tr_TR: Yayın Tarihini Güncelle

en: Update Modified Date
tr_TR: Değiştirilen Tarihi Güncelle

en: Use %1$sPlanner Notifications%2$s
tr_TR: %1$sPlanlayıcı Bildirimleri%2$s kullan

en: Email original Author when a %s is submitted
tr_TR: Bir %s gönderildiğinde orijinal Yazara e-posta gönder

en: Email the original Author when a %s is approved
tr_TR: Bir %s onaylandığında orijinal Yazara e-posta gönder

en: Email the Revisor when a %s is approved
tr_TR: Bir %s onaylandığında Revizöre e-posta gönder

en: Email the original Author when a %s is published
tr_TR: Bir %s yayımlandığında orijinal Yazara e-posta gönder

en: Email the Revisor when a %s is published
tr_TR: Bir %s yayımlandığında Revizöre e-posta gönder

en: Enable notification buffer
tr_TR: Bildirim tamponunu etkinleştir

en: Revisors can create a new revision for any custom post type
tr_TR: Revizörler, herhangi bir özel post type için yeni bir revizyon oluşturabilir

en: Prevent Revisors from editing others' unpublished Posts
tr_TR: Revizörlerin diğerlerinin yayımlanmamış Post'larını düzenlemesini engelle

en: Add database index to posts table for Revision queries
tr_TR: Revizyon sorguları için postlar tablosuna veritabanı indeksi ekle

en: Display Hints
tr_TR: İpuçlarını Göster

en: Delete settings and Revisions if plugin is deleted
tr_TR: Eklenti silindiğinde ayarları ve Revizyonları sil

en: Show Preview Links
tr_TR: Önizleme Bağlantılarını Göster

en: Preview Link Type
tr_TR: Önizleme Bağlantı Türü

en: Modify preview link for better theme compatibility
tr_TR: Tema uyumluluğu için önizleme bağlantısını değiştir

en: Theme Compat: For front page revision preview, set home flag
tr_TR: Tema Uyumlu: Anasayfa revizyon önizlemesi için ana bayrağı ayarla

en: Approve Button on Compare screen
tr_TR: Karşılaştırma ekranında Onayla Butonu

en: Copy revision comments to published post
tr_TR: Revizyon yorumlarını yayımlanan posta kopyala

en: Compare Past Revisions ordering:
tr_TR: Geçmiş Revizyonları sıralama ile karşılaştır:

en: List %s for "My Activity" or "Revisions to My Posts" view
tr_TR: "Etkinliğim" veya "Postlarıma Yönelik Revizyonlar" görünümü için %s listele

en: Store custom fields of submitted and scheduled revisions for archive
tr_TR: Arşiv için gönderilen ve planlanan revizyonların özel alanlarını sakla

en: Keep an archive of revision edits, even after the revision is published
tr_TR: Revizyon yayımlandıktan sonra bile revizyon düzenlemelerinin arşivini tut

en: Show Current Revision top bar after revision publication
tr_TR: Revizyon yayınlandıktan sonra Geçerli Revizyon üst çubuğunu göster

en: On Revision publication, delete Editorial Comments
tr_TR: Revizyon yayımlandığında, Editoryal Yorumları sil

en: Enable deletion queue
tr_TR: Silme kuyruğunu etkinleştir

en: Allow Past Revisions to be deleted
tr_TR: Geçmiş Revizyonların silinmesine izin ver

en: Restoring a Revision requires role capability
tr_TR: Bir Revizyonu Geri Yüklemek için rol yetkisi gereklidir

en: Compatibility Mode
tr_TR: Uyumluluk Modu

en: Planner Notifications Access-Limited
tr_TR: Planlayıcı Bildirimleri Erişim-Limitli

en: Maximum Revisions per post
tr_TR: Gönderi başına Maksimum Revizyon

en: Apply Post Permissions to Revisions
tr_TR: Revizyonlara Gönderi İzinlerini Uygula

en: Enable legacy email notifications
tr_TR: Eski e-posta bildirimlerini etkinleştir

en: Use extended captions for Approve button in Post Editor
tr_TR: Gönderi Düzenleyicisinde Onayla butonu için genişletilmiş başlıkları kullan

en: Allow the Author field to be modified by Revision
tr_TR: Yazar alanının Revizyon tarafından değiştirilmesine izin ver

en: Create Revision button in editor opens new tab
tr_TR: Düzenleyicideki Revizyon Oluştur butonu yeni sekme açar

en: Query Loop Block: Adjust Revisor and Contributor capabilities to allow previewing in Revision editor
tr_TR: Sorgu Döngüsü Bloğu: Revizyon düzenleyicisinde önizleme yapabilmek için Revizör ve Katkıda Bulunan yetkilerini ayarlayın

en: Disable Rank Math SEO panel for Revision edit
tr_TR: Revizyon düzenlemesi için Rank Math SEO panelini devre dışı bırak

en: Allow custom fields (post meta) to be revisioned
tr_TR: Özel alanların (gönderi meta) revize edilmesine izin ver

en: Permission for Submit Revision also enables Revision creation
tr_TR: Revizyon Gönderme izni, Revizyon oluşturmayı da etkinleştirir

en: Email designated Publishers when a %s is submitted
tr_TR: Bir %s gönderildiğinde belirtilen Yayıncılara e-posta gönder

en: Email designated Publishers when a %s is published
tr_TR: Bir %s yayınlandığında belirtilen Yayıncılara e-posta gönder

en: Email designated Publishers when a %s is approved
tr_TR: Bir %s onaylandığında belirtilen Yayıncılara e-posta gönder

en: Email Editors and Administrators when a %s is submitted
tr_TR: Bir %s gönderildiğinde Editörlere ve Yöneticilere e-posta gönder

en: Email Editors and Administrators when a %s is published
tr_TR: Bir %s yayınlandığında Editörlere ve Yöneticilere e-posta gönder

en: Email Editors and Administrators when a %s is approved
tr_TR: Bir %s onaylandığında Editörlere ve Yöneticilere e-posta gönder

en: PublishPress Revisions Site Settings
tr_TR: PublishPress Revizyonları Site Ayarları

en: These are the default settings for options which can be adjusted per-site.
tr_TR: Bunlar, her site için ayarlanabilen varsayılan seçenek ayarlarıdır.

en: Use this tab to make NETWORK-WIDE changes to PublishPress Revisions settings. %s
tr_TR: Bu sekmeyi, PublishPress Revisions ayarlarına AĞ GENELİ değişiklikler yapmak için kullanın. %s

en: You can also specify %1$sdefaults for site-specific settings%2$s.
tr_TR: Ayrıca %1$ssiteye özel ayarlar için varsayılanları%2$s belirtebilirsiniz.

en: Here you can change the default value for settings which are controlled separately on each site.
tr_TR: Burada, her bir site için ayrı olarak kontrol edilen ayarların varsayılan değerini değiştirebilirsiniz.

en: Note that %1$s network-wide settings%2$s may also be available.
tr_TR: %1$s ağ genelindeki ayarların%2$s da mevcut olabileceğini unutmayın.

en: License
tr_TR: Lisans

en: Past Revisions are earlier versions of a post.
tr_TR: Geçmiş Revizyonlar, bir gönderinin daha önceki sürümleridir.

en: This post type does not support Past Revisions.
tr_TR: Bu post type, Geçmiş Revizyonları desteklememektedir.

en: New Revisions are changes which are not yet published.
tr_TR: Yeni Revizyonlar, henüz yayımlanmamış değişikliklerdir.

en: Note: Third party code may cause some post types to be incompatible with PublishPress Revisions.
tr_TR: Not: Üçüncü taraf kodları, bazı post type'larının PublishPress Revisions ile uyumsuz olmasına neden olabilir.

en: For Revisions integration on the Content Calendar, Overview and Content Board, please update %sPublishPress Planner Pro%s.
tr_TR: İçerik Takvimi, Genel Bakış ve İçerik Panosu için Revizyon entegrasyonu için lütfen %sPublishPress Planner Pro%s güncelleyin.

en: Ready to enhance your revision workflow?
tr_TR: Revizyon iş akışınızı geliştirmeye hazır mısınız?

en: Get PublishPress Statuses Pro and optimize your revision process with custom revision statuses.
tr_TR: PublishPress Statuses Pro'yu edinin ve özel revizyon durumlarıyla revizyon sürecinizi optimize edin.

en: Define your own statuses before or after Revision Submitted
tr_TR: Revizyon Gönderildi öncesinde veya sonrasında kendi durumlarınızı tanımlayın

en: New predefined statuses: Deferred, Needs Work, Rejected
tr_TR: Yeni ön tanımlı durumlar: Ertelenmiş, Çalışma Gerektiriyor, Reddedildi

en: Statuses can be specific to a post type
tr_TR: Durumlar, bir post type'a özgü olabilir

en: Control access to statuses per-role
tr_TR: Durumlara rol başına erişimi kontrol edin

en: Status workflow can be nested with sub-statuses
tr_TR: Durum iş akışı, alt durumlarla iç içe olabilir

en: Get PublishPress Statuses Pro
tr_TR: PublishPress Statuses Pro'yu edinin

en: Learn More
tr_TR: Daha Fazla Bilgi Edinin

en: Pro Plugin
tr_TR: Pro Eklenti

en: Install Statuses Pro to unlock custom revision statuses.
tr_TR: Özel revizyon durumlarını açmak için Statuses Pro'yu yükleyin.

en: Configure for any post type and role to match your editing workflow.
tr_TR: Düzenleme iş akışınıza uyacak şekilde herhangi bir post type ve rol için yapılandırın.

en: Get Statuses Pro
tr_TR: Statuses Pro'yu Al

en: Maximum revisions per post:
tr_TR: Her post için maksimum revizyonlar:

en: (unlimited)
tr_TR: (sınırsız)

en: Note that archiving can also be disabled by %1$sPost Type%2$s.
tr_TR: Arşivlemenin %1$sPost Type%2$s tarafından da devre dışı bırakılabileceğini unutmayın.

en: %s capability
tr_TR: %s yetkisi

en: Assign capability to roles
tr_TR: Yetkileri rollere atayın

en: Prevent non-Administrators from restoring a revision without the %s.
tr_TR: Yönetici olmayanların %s olmadan bir revizyonu geri yüklemesini engelleyin.

en: Prevent non-Administrators from restoring a revision without the restore_revisions capability
tr_TR: Yönetici olmayanların restore_revisions yetkisi olmadan bir revizyonu geri yüklemesini engelleyin

en: Modification Date
tr_TR: Değişiklik Tarihi

en: Revision Creation
tr_TR: Revizyon Oluşturma

en: Submission
tr_TR: Gönderim

en: Scheduling
tr_TR: Planlama

en: Publication
tr_TR: Yayınlama

en: Management
tr_TR: Yönetim

en: Create Revision capabilities
tr_TR: Revizyon yetkileri oluştur

en: Assign capabilities to roles
tr_TR: Yetkileri rollere atayın

en: If the user can't edit the published post, require %s.
tr_TR: Kullanıcı yayımlanan postu düzenleyemiyorsa, %s gerektirin.

en: If the user can't edit the published post, require Create Revision capabilities (copy_posts, copy_others_pages, etc.)
tr_TR: Eğer kullanıcı yayınlanan yazıyı düzenleyemiyorsa, Revizyon Oluşturma yeteneklerini (copy_posts, copy_others_pages, vb.) talep edin.

en: To expand the Pages list, assign %s.
tr_TR: Sayfalar listesini genişletmek için %s atayın.

en: Listing capabilities
tr_TR: Listeleme yetenekleri

en: To expand the Pages list, assign Listing capabilities (list_others_pages, list_published_posts, etc.)
tr_TR: Sayfalar listesini genişletmek için Listeleme yeteneklerini (list_others_pages, list_published_posts, vb.) atayın.

en: This plugin introduces a new user role, "Revisor."
tr_TR: Bu eklenti yeni bir kullanıcı rolü tanıtıyor, "Revisor."

en: Revision by a user who does not have the %s will cause all custom html tags to be stripped out.
tr_TR: %s bulunmayan bir kullanıcı tarafından yapılan revizyon, tüm özel HTML etiketlerinin kaldırılmasına neden olacaktır.

en: Revision by a user who does not have the unfiltered_html capability will cause all custom html tags to be stripped out.
tr_TR: Unfiltered_html yeteneğine sahip olmayan bir kullanıcı tarafından yapılan revizyon, tüm özel HTML etiketlerinin kaldırılmasına neden olacaktır.

en: Broadest compat including Elementor, Divi, Beaver Builder
tr_TR: Elementor, Divi, Beaver Builder dahil en geniş uyumluluk

en: Standard storage schema for broadest 3rd party compat
tr_TR: En geniş üçüncü parti uyumluluğu için standart depolama şeması

en: Enhanced Revision access control with PublishPress plugins
tr_TR: PublishPress eklentileri ile Gelişmiş Revizyon erişim kontrolü

en: In enhanced mode, a Revision's status is stored by standard WordPress schema. Some plugins are incompatible.
tr_TR: Gelişmiş modda, bir Revizyonun durumu standart WordPress şemasına göre saklanır. Bazı eklentiler uyumsuzdur.

en: Prevent Revision creation if the post already has another Revision in progress.
tr_TR: Eğer yazının zaten başka bir Revizyonu varsa Revizyon oluşturulmasını engelleyin.

en: Work around cache plugin conflicts by requerying for revisions before suppressing the New Revision link.
tr_TR: Yeni Revizyon bağlantısını gizlemeden önce revizyonlar için tekrar sorgulama yaparak önbellek eklentisi çatışmalarını aşın.

en: If the user does not have a regular Edit link, recaption the %s link as "Edit."
tr_TR: Kullanıcının düzenli bir Düzenle bağlantısı yoksa, %s bağlantısını "Düzenle." olarak yeniden adlandırın.

en: Default labels are "Not Submitted for Approval", "Submitted for Approval", "Scheduled Revision"
tr_TR: Varsayılan etiketler "Onay için Gönderilmedi", "Onay için Gönderildi", "Planlı Revizyon"dur.

en: Enable published content to be copied, edited, submitted for approval and managed on the %sNew Revisions%s screen.
tr_TR: Yayınlanmış içeriğin kopyalanabilmesi, düzenlenebilmesi, onay için gönderilebilmesi ve %sYeni Revizyonlar%s ekranında yönetilebilmesi için etkinleştirin.

en: Submit Revision capabilities
tr_TR: Revizyon gönderme yetenekleri

en: If the user can't edit the published post, require Submit Revision capabilities (revise_posts, revise_others_pages, etc.)
tr_TR: Eğer kullanıcı yayınlanan yazıyı düzenleyemiyorsa, Revizyon Gönderme yeteneklerini (revise_posts, revise_others_pages, vb.) talep edin.

en: When a %s is published, update post publish date to current time.
tr_TR: Bir %s yayınlandığında, yazının yayın tarihini mevcut zamana güncelleyin.

en: When a %s is published, update post modified date to current time.
tr_TR: Bir %s yayınlandığında, yazının değiştirilmiş tarihini mevcut zamana güncelleyin.

en: When a new revision is created by any user who is allowed to submit revisions, automatically submit it.
tr_TR: Herhangi bir revizyon göndermeye yetkili kullanıcı tarafından yeni bir revizyon oluşturulduğunda, otomatik olarak gönder.

en: Auto-submit revisions if the user can directly edit the main post.
tr_TR: Kullanıcı ana gönderiyi doğrudan düzenleyebiliyorsa revizyonları otomatik olarak gönder.

en: This allows immediate approval within the Compare screen. If disabled, a Preview link is provided instead.
tr_TR: Bu, Karşılaştırma ekranında anında onaylama sağlar. Devre dışı bırakılırsa, bunun yerine bir Önizleme bağlantısı sağlanır.

en: If a currently published post or page is edited and a future date set, the change will not be applied until the selected date.
tr_TR: Mevcut bir yayınlanmış gönderi veya sayfa düzenlenirse ve gelecekte bir tarih ayarlanırsa, değişiklik seçilen tarihe kadar uygulanmayacaktır.

en: Publish scheduled revisions using the WP-Cron mechanism. On some sites, publication will fail if this setting is disabled.
tr_TR: Planlı revizyonları WP-Cron mekanizmasını kullanarak yayınlayın. Bazı sitelerde, bu ayar devre dışı bırakıldığında yayınlama başarısız olacaktır.

en: Publish scheduled revisions asynchronously, via a secondary http request from the server.  This is usually best since it eliminates delay, but some servers may not support it.
tr_TR: Planlı revizyonları sunucudan ikinci bir http isteği aracılığıyla asenkron olarak yayınlayın. Bu genellikle en iyisidir çünkü gecikmeyi ortadan kaldırır, ancak bazı sunucular bunu desteklemeyebilir.

en: The WP-Cron trigger is disabled, but scheduled tasks are still excecuted using a custom trigger.
tr_TR: WP-Cron tetikleyici devre dışı bırakıldı, ancak planlı görevler özel bir tetikleyici kullanılarak hala yürütülüyor.

en: Caption the button as either "Approve and Publish" or "Approve and Schedule."
tr_TR: Düğmeyi ya "Onayla ve Yayınla" ya da "Onayla ve Planla" olarak etiketleyin.

en: This may improve compatibility with some plugins.
tr_TR: Bu, bazı eklentilerle uyumluluğu artırabilir.

en: Control New Revisions access with the %s.
tr_TR: Yeni Revizyonlar erişimini %s ile kontrol edin.

en: Control New Revisions access with the manage_revision_queue capability.
tr_TR: Yeni Revizyonlar erişimini manage_revision_queue yetkisi ile kontrol edin.

en: Users will need the %s to edit others' Unsubmitted Revisions.
tr_TR: Kullanıcıların diğerlerinin Gönderilmemiş Revizyonlarını düzenlemek için %s gerekecek.

en: Users will need the manage_unsubmitted_revisions capability to edit others' Unsubmitted Revisions.
tr_TR: Kullanıcıların diğerlerinin Gönderilmemiş Revizyonlarını düzenlemek için manage_unsubmitted_revisions yetkisine ihtiyaçları olacak.

en: If the user can't edit the published post, require the %s.
tr_TR: Kullanıcı yayınlanan gönderiyi düzenleyemiyorsa, %s gerektir.

en: If the user can't edit the published post, require the edit_others_revisions capability.
tr_TR: Kullanıcı yayınlanan gönderiyi düzenleyemiyorsa, edit_others_revisions yetkisini gerektir.

en: If the user can't edit the published post, require the list_others_revisions capability.
tr_TR: Kullanıcı yayınlanan gönderiyi düzenleyemiyorsa, list_others_revisions yetkisini gerektir.

en: Bypass the above restrictions for others' revisions to logged in user's own posts.
tr_TR: Giriş yapmış kullanıcının kendi gönderileri için diğerlerinin revizyonları üzerindeki yukarıdaki kısıtlamaları aşın.

en: Regenerate "post has revision" flags
tr_TR: “gönderi revizyonu var” bayraklarını yeniden oluşturun.

en: Apply this maintenance operation if Has Revision labels on Posts / Pages screens mismatch the New Revisions listing.
tr_TR: Eğer Gönderiler / Sayfalar ekranlarında Has Revision etiketleri, Yeni Revizyonlar listesini ile uyuşmuyorsa, bu bakım işlemini uygulayın.

en: For enhanced notifications, install %sPublishPress Planner%s.
tr_TR: Geliştirilmiş bildirimler için %sPublishPress Planner%s yükleyin.

en: For enhanced notifications, update %sPublishPress Planner%s.
tr_TR: Gelişmiş bildirimler için %sPublishPress Planner%s'ı güncelleyin.

en: Send revision action notifications using the customizable %1$sPublishPress Planner Notifications system%2$s.
tr_TR: Özelleştirilebilir %1$sPublishPress Planner Bildirimleri sistemi%2$s kullanarak revizyon eylem bildirimleri gönderin.

en: Upgrade to Revisions Pro to send revision action notifications using the customizable %1$sPublishPress Planner Notifications system%2$s.
tr_TR: Özelleştirilebilir %1$sPublishPress Planner Bildirimleri sistemi%2$s kullanarak revizyon eylem bildirimleri göndermek için Revisions Pro'ya yükseltin.

en: Users matching Planner > Notifications configuration get revision notifications only if they can edit the published post.
tr_TR: Planlayıcı > Bildirimler yapılandırmasına uyan kullanıcılar, yalnızca yayımlanan gönderiyi düzenleyebiliyorlarsa revizyon bildirimleri alır.

en: Never
tr_TR: Asla

en: By default
tr_TR: Varsayılan olarak

en: Always
tr_TR: Her zaman

en: select recipients
tr_TR: alıcıları seçin

en: To avoid notification failures, buffer emails for delayed sending once minute, hour or day limits are exceeded
tr_TR: Bildirim hatalarını önlemek için, e-postaları bir dakika, saat veya gün sınırları aşıldığında gecikmeli göndermek için tamponlayın

en: Notification Buffer
tr_TR: Bildirim Tamponu

en: Notification Log
tr_TR: Bildirim Günlüğü

en: Purge Notification Buffer
tr_TR: Bildirim Tamponunu Temizle

en: Truncate Notification Log
tr_TR: Bildirim Günlüğünü Kısalt

en: Sent in last minute: %d / %d
tr_TR: Son bir dakikada gönderildi: %d / %d

en: Sent in last hour: %d / %d
tr_TR: Son bir saatte gönderildi: %d / %d

en: Sent in last day: %d / %d
tr_TR: Son bir günde gönderildi: %d / %d

en: Seconds until next buffer processing time: %d
tr_TR: Sonraki tampon işleme zamanına kadar kalan saniyeler: %d

en: Show Notification Log / Buffer
tr_TR: Bildirim Günlüğünü / Tamponu Göster

en: Show with message content
tr_TR: Mesaj içeriği ile göster

en: Ready to enhance your revision notifications?
tr_TR: Revizyon bildirimlerinizi geliştirmeye hazır mısınız?

en: Upgrade to Revisions Pro for integration with our PublishPress Planner Notifications framework.
tr_TR: PublishPress Planlayıcı Bildirimleri çerçevesi ile entegrasyon için Revisions Pro'ya yükseltin.

en: Customize notification message and subject
tr_TR: Bildirim mesajını ve konusunu özelleştir

en: Notify for a specific post type, category or term
tr_TR: Belirli bir post type, kategori veya terim için bildirim gönder

en: Target specific roles, users, or user groups
tr_TR: Belirli roller, kullanıcılar veya kullanıcı gruplarını hedefle

en: With PublishPress Planner Pro, send notifications to a Slack channel
tr_TR: PublishPress Planlayıcı Pro ile, bir Slack kanalına bildirim gönderin

en: Pro Feature
tr_TR: Pro Özellik

en: Upgrade to Revisions Pro to unlock Planner Notifications integration.
tr_TR: Planlayıcı Bildirimleri entegrasyonunu açmak için Revisions Pro'ya yükseltin.

en: Customize notification content and recipients for each notification type.
tr_TR: Her bildirim türü için bildirim içeriğini ve alıcıları özelleştir.

en: Some themes may block revision preview.
tr_TR: Bazı temalar revizyon önizlemesini engelleyebilir.

en: Published Post Slug
tr_TR: Yayınlanan Post Slug

en: Revision Slug
tr_TR: Revizyon Slug

en: Revision ID only
tr_TR: Sadece Revizyon ID

en: Some themes or plugins may require Revision Slug or Revision ID link type for proper template loading and field display.
tr_TR: Bazı temalar, şablon yüklemesi ve alan görüntülemesi için doğru Revizyon Slug veya Revizyon ID bağlantı türü gerektirebilir.

en: The revision preview argument is configured by constant definition: %s
tr_TR: Revizyon önizleme argümanı sabit tanımı ile yapılandırılmıştır: %s

en: Adjust preview links to use "rv_preview" argument instead of "preview". Experiment to see which works best with your theme.
tr_TR: Önizleme bağlantılarını "preview" yerine "rv_preview" argümanını kullanacak şekilde ayarlayın. Hangi seçeneğin temanızla en iyi çalıştığını görmek için deneme yapın.

en: Some themes may require this setting for correct revision preview display.
tr_TR: Bazı temalar doğru revizyon önizleme görüntülemesi için bu ayarı gerektirebilir.

en: This should usually be enabled, except to work around conflicts with other another plugin's postmeta data.
tr_TR: Genellikle bu etkin olmalıdır, başka bir eklentinin postmeta verileri ile çakışmaları aşmak için istisna dışında.

en: If the user can't publish, require the %s to edit others' unpublished Posts.
tr_TR: Kullanıcı yayın yapamıyorsa, diğerlerinin yayımlanmamış Post'larını düzenlemek için %s gerektir.

en: If the user can't publish, require the edit_others_drafts capability to edit others' unpublished Posts.
tr_TR: Kullanıcı yayın yapamıyorsa, diğerlerinin yayımlanmamış Post'larını düzenlemek için edit_others_drafts yeteneği gerektir.

en: If post-specific permissions restrict or expand access to a post, apply those permissions to its revisions also.
tr_TR: Post'a özel izinler bir post'a erişimi kısıtlıyorsa veya genişletiyorsa, bu izinleri revizyonlarına da uygulayın.

en: Rank Math SEO may prevent Revision update on some sites.
tr_TR: Rank Math SEO bazı sitelerde Revizyon güncellemesini engelleyebilir.

en: WPML Translation Management
tr_TR: WPML Çeviri Yönetimi

en: Sync "Needs Update" flags
tr_TR: "Güncelleme Gerekiyor" bayraklarını senkronize et

en: Set "Needs Update" for any post with translations which was updated (possibly by revision approval) more recently than its translations.
tr_TR: Çevirileri güncellenmiş (muhtemelen revizyon onayı ile) olan herhangi bir gönderi için "Güncelleme Gerekiyor" ayarını yapın.

en: Show descriptive captions for PublishPress Revisions settings.
tr_TR: PublishPress Revizyon ayarları için açıklayıcı başlıkları göster.

en: Plugin settings, New Revisions contents and related data will be deleted, but only after the last copy of Revisions / Revisions Pro is deleted.
tr_TR: Eklenti ayarları, Yeni Revizyon içerikleri ve ilgili veriler silinecektir, ancak yalnızca Revizyonların / Revizyon Pro'nun son kopyası silindikten sonra.

en: Unlock Pro Integrations
tr_TR: Pro Entegrasyonlarını Kilidini Aç

en: Upgrade to the Pro version for optimal compatibility and prompt, professional support.
tr_TR: Optimal uyumluluk ve hızlı, profesyonel destek için Pro sürümüne yükseltin.

en: Admin
tr_TR: admin

en: Cache
tr_TR: Önbellek

en: E-Commerce
tr_TR: E-Ticaret

en: Fields
tr_TR: Alanlar

en: Multilingual
tr_TR: Çok Dilli

en: Workflow
tr_TR: İş Akışı

en: Specify which PublishPress Revisions Settings to control network-wide. Unselected settings are controlled separately on each site.
tr_TR: Hangi PublishPress Revizyon Ayarlarının ağ genelinde kontrol edileceğini belirtin. Seçilmemiş ayarlar her site için ayrı olarak kontrol edilmektedir.

en: network-wide control of "%s"
tr_TR: "%s" için ağ genelinde kontrol

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: Revert to Defaults
tr_TR: Varsayılanlara Geri Dön

en: All settings in this form (including those on unselected tabs) will be reset to DEFAULTS.  Are you sure?
tr_TR: Bu formdaki tüm ayarlar (seçilmemiş sekmelerdeki ayarlar dahil) varsayılan değerlere sıfırlanacaktır. Emin misiniz?

en: Active Plugin
tr_TR: Aktif Eklenti

en: Supported by PublishPress Revisions
tr_TR: PublishPress Revizyonları tarafından desteklenmektedir

en: Supported by Revisions Pro
tr_TR: Revizyonlar Pro tarafından desteklenmektedir

en: Integration Active
tr_TR: Entegrasyon Aktif

en: Upgrade to Pro to enable this integration
tr_TR: Bu entegrasyonu etkinleştirmek için Pro'ya yükseltin

en: Unlock %s integration to enhance your revisions solution.
tr_TR: %s entegrasyonunu açarak revizyon çözümünüzü geliştirin.

en: Active Plugin Integration
tr_TR: Aktif Eklenti Entegrasyonu

en: Supported Plugin Integration
tr_TR: Desteklenen Eklenti Entegrasyonu

en: Supported Plugin
tr_TR: Desteklenen Eklenti

en: Now
tr_TR: Şimdi

en: Author
tr_TR: Yazar

en: (on approval)
tr_TR: (onay bekliyor)

en: Save changes to continue.
tr_TR: Devam etmek için değişiklikleri kaydedin.

en: Please save changes to the revision before submitting it.
tr_TR: Lütfen revizyonu göndermeden önce değişiklikleri kaydedin.

en: Preview this Revision
tr_TR: Bu Revizyonu Önizle

en: View / Publish
tr_TR: Görüntüle / Yayınla

en: View / Approve
tr_TR: Görüntüle / Onayla

en: View / Moderate saved revision
tr_TR: Kaydedilmiş revizyonu görüntüle / Yönet

en: View / Submit saved revision
tr_TR: Kaydedilmiş revizyonu görüntüle / Gönder

en: View unsaved changes
tr_TR: Kaydedilmemiş değişiklikleri görüntüle

en: %s%s Revision Edit | %s%s Revision Edits
tr_TR[0]: %s%s Revizyon Düzenle
tr_TR[1]: %s%s Revizyon Düzenlemeleri

en: Revision Submission Error
tr_TR: Revizyon Gönderim Hatası

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Approve and Publish
tr_TR: Onayla ve Yayınla

en: Update in progress...
tr_TR: Güncelleme devam ediyor...

en: Approve and Schedule
tr_TR: Onayla ve Planla

en: Update Revision
tr_TR: Revizyonu Güncelle

en: Update post before creating %s.
tr_TR: %s oluşturmadan önce gönderiyi güncelle.

en: Error Creating Revision
tr_TR: Revizyon Oluşturma Hatası

en: For custom field changes, edit a scheduled %s.
tr_TR: Özel alan değişiklikleri için, planlı bir %s'yi düzenleyin.

en: Current Time
tr_TR: Geçerli Zaman

en: Delete
tr_TR: Sil

en: View revision in progress
tr_TR: Devam eden revizyonu görüntüle

en: Compare this revision to published copy, or to other revisions
tr_TR: Bu revizyonu yayımlanan kopya ile veya diğer revizyonlarla karşılaştır

en: View / moderate saved revision
tr_TR: Kaydedilmiş revizyonu görüntüle / moderatörlük yap

en: View saved revision
tr_TR: Kaydedilmiş revizyonu görüntüle

en: [%s] Revision Approval Notice
tr_TR: [%s] Revizyon Onay Bildirimi

en: A revision to the %1$s "%2$s" has been approved.
tr_TR: %1$s "%2$s" için bir revizyon onaylandı.

en: The submitter was %1$s.
tr_TR: Gönderen %1$s idi.

en: It will be published on %s
tr_TR: %s tarihinde yayımlanacak

en: Preview it here:
tr_TR: Buradan önizleyin:

en: Editor:
tr_TR: Editör:

en: View it online:
tr_TR: Online olarak görüntüleyin:

en: The revision you submitted for the %1$s "%2$s" has been approved.
tr_TR: %1$s "%2$s" için gönderdiğiniz revizyon onaylandı.

en: [%s] %s Publication Notice
tr_TR: [%s] %s Yayın Bildirimi

en: The scheduled revision you submitted for the %1$s "%2$s" has been published.
tr_TR: %1$s "%2$s" için gönderdiğiniz planlı revizyon yayımlandı.

en: A scheduled revision to your %1$s "%2$s" has been published.
tr_TR: Sizin %1$s "%2$s" için planlı bir revizyon yayımlandı.

en: Revision for:
tr_TR: Revizyon için:

en: Search Revisions
tr_TR: Revizyonları Ara

en: You are not allowed to manage revisions.
tr_TR: Revizyonları yönetmenize izin verilmiyor.

en: %s and %s are both disabled. See Revisions > Settings.
tr_TR: %s ve %s ikisi de devre dışı. Revizyonlar > Ayarlar'a bakın.

en: %s revision submitted. | %s revisions submitted.
tr_TR[0]: %s revizyonu gönderildi.
tr_TR[1]: %s revizyonu gönderildi.

en: %s revision declined. | %s revisions declined.
tr_TR[0]: %s revizyonu reddedildi.
tr_TR[1]: %s revizyonu reddedildi.

en: %s revision approved. | %s revisions approved.
tr_TR[0]: %s revizyonu onaylandı.
tr_TR[1]: %s revizyonu onaylandı.

en: %s revision unscheduled. | %s revisions unscheduled.
tr_TR[0]: %s revizyon planlanmamış.
tr_TR[1]: %s revizyonlar planlanmamış.

en: %s revision published. | %s revisions published.
tr_TR[0]: %s revizyon yayınlandı.
tr_TR[1]: %s revizyonlar yayınlandı.

en:  (Post Author: %s)
tr_TR:  (Gönderi Yazarı: %s)

en: New Revisions %s
tr_TR: Yeni Revizyonlar %s

en: Publishers will be notified (but cannot be selected here).
tr_TR: Yayıncılar bilgilendirilecektir (ancak burada seçilemez).

en: No email notifications will be sent.
tr_TR: Hiçbir e-posta bildirimi gönderilmeyecek.

en: %1$s (Current)
tr_TR: %1$s (Geçerli)

en: %1$s (Autosave)
tr_TR: %1$s (Otomatik Kaydetme)

en: %1$s <span>(Publish date: %2$s)</span>
tr_TR: %1$s <span>(Yayın tarihi: %2$s)</span>

en: %1$s <span>(Requested publication: %2$s)</span>
tr_TR: %1$s <span>(Talep edilen yayın: %2$s)</span>

en: The revision will be deleted. Are you sure?
tr_TR: Revizyon silinecek. Emin misiniz?

en: Modified Date
tr_TR: Değiştirilme Tarihi

en: Preview revision in progress
tr_TR: Revizyon önizlemesi devam ediyor

en: Publish %son approval%s
tr_TR: Yayınla %son onay %s

en: <strong>Note:</strong> For visual display of revisions, add the following code to foliopress-wysiwyg.php:<br />&nbsp;&nbsp;if ( strpos( $_SERVER['REQUEST_URI'], 'admin.php?page=rvy-revisions' ) ) return;
tr_TR: <strong>Not:</strong> Revizyonların görsel olarak gösterimi için foliopress-wysiwyg.php dosyasına aşağıdaki kodu ekleyin:<br />&nbsp;&nbsp;if ( strpos( $_SERVER['REQUEST_URI'], 'admin.php?page=rvy-revisions' ) ) return;

en: Revision of this post is not allowed.
tr_TR: Bu gönderinin revizyonu izin verilmez.

en: No revision specified.
tr_TR: Belirtilmiş bir revizyon yok.

en: Past
tr_TR: Geçmiş

en: Revisions of %s
tr_TR: %s'nin Revizyonları

en: The requested revision does not exist.
tr_TR: İstenen revizyon mevcut değil.

en: no %s revisions available.
tr_TR: hiç %s revizyon mevcut değil.

en: Compatibility with ACF custom fields.
tr_TR: ACF özel alanları ile uyumluluk.

en: Store custom fields with revisions
tr_TR: Revizyonlarla özel alanları sakla

en: Display custom field changes
tr_TR: Özel alan değişikliklerini göster

en: Update custom fields on revision publication
tr_TR: Revizyon yayımlandığında özel alanları güncelle

en: Support ACFE data model.
tr_TR: ACFE veri modelini destekle.

en: Support ACFE single_meta data type
tr_TR: ACFE single_meta veri türünü destekle

en: Correct field display on Compare screen
tr_TR: Karşılaştır ekranında alan görüntülemesini düzelt

en: Integration with Beaver Builder's front end editor.
tr_TR: Beaver Builder'ın ön uç editörü ile entegrasyon.

en: Front end Revision submission
tr_TR: Ön uç Revizyon gönderimi

en: Front end Revision editing
tr_TR: Ön uç Revizyon düzenlemesi

en: Revision preview and redirects
tr_TR: Revizyon önizlemesi ve yönlendirmeleri

en: Integration with Divi Builder and Divi Theme.
tr_TR: Divi Builder ve Divi Tema ile entegrasyon.

en: Integration with Elementor's front end editor.
tr_TR: Elementor'ın ön yüz editörü ile entegrasyon.

en: Compatibility with Nitro Pack cache.
tr_TR: Nitro Pack önbelleği ile uyumluluk.

en: Clear cache on revision creation
tr_TR: Revizyon oluşturulduğunda önbelleği temizle

en: Trigger update on revision approval
tr_TR: Revizyon onaylandığında güncellemeyi tetikle

en: Compatibility with Pods custom fields.
tr_TR: Pods özel alanları ile uyumluluk.

en: Compatibility with Polylang translation.
tr_TR: Polylang çevirisi ile uyumluluk.

en: Revisions carry over Polylang data
tr_TR: Revizyonlar Polylang verilerini taşır

en: Translation retained on Revision approval
tr_TR: Revizyon onaylandığında çeviri korunur

en: PublishPress Planner Integration.
tr_TR: PublishPress Planner entegrasyonu.

en: Planner Notifications for revision actions
tr_TR: Revizyon işlemleri için Planlayıcı Bildirimleri

en: Revision schedule shown in Calendar
tr_TR: Takvimde revizyon takvimi gösterilir

en: Revision submission and approval for products.
tr_TR: Ürünler için revizyon gönderimi ve onayı.

en: Product revisions
tr_TR: Ürün revizyonları

en: Compatible with Product Variations
tr_TR: Ürün Varyasyonları ile uyumlu

en: Priority on ongoing compatibility
tr_TR: Devam eden uyumlulukta öncelik

en: Multilingual revisioning with WPML.
tr_TR: WPML ile çok dilli revizyon yönetimi.

en: Language-specific revisions
tr_TR: Dil özel revizyonları

en: Translation Management integration
tr_TR: Çeviri Yönetimi entegrasyonu

en: Prevent indexing of revisions
tr_TR: Revizyonların dizine eklenmesini önle

en: Compatibility for Yoast SEO + Elementor
tr_TR: Yoast SEO + Elementor uyumluluğu

en: Compare revisions to Yoast SEO fields
tr_TR: Revizyonları Yoast SEO alanları ile karşılaştır

en: Revision Status
tr_TR: Revizyon Durumu

en: %sManage%s
tr_TR: %sYönet%s

en: %sCompare%s%sView Published Post%s
tr_TR: %sKarşılaştır%s%sYayınlanan Yazıyı Gör%s

en: %sView Published Post%s
tr_TR: %sYayınlanan Yazıyı Gör%s

en: Submit
tr_TR: Gönder

en: This is a %s. %s %s %s
tr_TR: Bu bir %s. %s %s %s

en: Decline
tr_TR: Reddet

en: This is a %s (requested publish date: %s). %s %s %s
tr_TR: Bu bir %s (istenen yayın tarihi: %s). %s %s %s

en: Revision status: %s (requested publish date: %s) %s %s %s
tr_TR: Revizyon durumu: %s (istenen yayın tarihi: %s) %s %s %s

en: Revision status: %s %s %s %s
tr_TR: Revizyon durumu: %s %s %s %s

en: Publish Now
tr_TR: Şimdi Yayınla

en: This is a %s (for publication on %s). %s %s %s
tr_TR: Bu bir %s (%s için yayın). %s %s %s

en: The revision was approved and is now live on the site. %s
tr_TR: Revizyon onaylandı ve şimdi sitede aktif. %s

en: This is the Current Revision. %s
tr_TR: Bu Mevcut Revizyon. %s

en: Restore
tr_TR: Geri Yükle

en: This is a Past Revision (from %s). %s %s
tr_TR: Bu Geçmiş Revizyon ( %s tarihinden). %s %s

en: Scheduled Rev.
tr_TR: Planlanan Rev.

en: Submitted Rev.
tr_TR: Gönderilen Rev.

en: You're using PublishPress Revisions Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
tr_TR: PublishPress Revizyonları Ücretsiz kullanıyorsunuz. Pro versiyonu daha fazla özellik ve destek sunar. %sPro’ya Yükselt%s

en: Upgrade to Revisions Pro
tr_TR: Revizyonlar Pro’ya Yükselt

en: Upgrade to PublishPress Revisions Pro for integration with key features of these plugins:
tr_TR: Bu eklentilerin temel özellikleriyle entegrasyon için PublishPress Revizyonları Pro’ya Yükseltin:

en: PublishPress Planner: Custom Notifications
tr_TR: PublishPress Planlayıcı: Özel Bildirimler

en: Plugin integration details
tr_TR: Eklenti entegrasyon detayları

en: Need Revisions Support?
tr_TR: Revizyon Desteğine İhtiyacınız Var mı?

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
tr_TR: Yardım gerekiyorsa veya yeni bir özellik talebiniz varsa, bize bildirin.

en: Request Support
tr_TR: Destek Talep Et

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
tr_TR: Detaylı belgeler ayrıca eklenti web sitesinde mevcuttur.

en: View Knowledge Base
tr_TR: Bilgi Tabanını Görüntüle

en: %1$s queries in %2$s seconds. %3$s MB used.
tr_TR: %1$s sorguları %2$s saniyede. %3$s MB kullanıldı.

en: Could not insert revision into the database
tr_TR: Veritabanına revizyon eklenemedi

en: [%s] %s Updated
tr_TR: [%s] %s Güncellendi

en: %1$s updated a %2$s of the %3$s "%4$s".
tr_TR: %1$s, %2$s "%3$s" için bir %4$s güncelledi.

en: %1$s submitted changes to the %2$s "%3$s". You can review the changes for possible publication:
tr_TR: %1$s, %2$s "%3$s" için değişiklikler gönderdi. Yayınlanması mümkün değişiklikleri gözden geçirebilirsiniz:

en: Preview and Approval:
tr_TR: Önizleme ve Onay:

en: New Revisions:
tr_TR: Yeni Revizyonlar:

en: Edit %s:
tr_TR: %s Düzenle:

en: <strong>This plugin can be deleted.</strong>
tr_TR: <strong>Bu eklenti silinebilir.</strong>

en: Every 2 Minutes
tr_TR: Her 2 Dakikada Bir

en: Working Copy
tr_TR: Çalışan Kopya

en: Create Working Copy
tr_TR: Çalışan Kopya Oluştur

en: Creating Working Copy...
tr_TR: Çalışan Kopya Oluşturuluyor...

en: Working Copy ready
tr_TR: Çalışan Kopya hazır

en: Approve Changes
tr_TR: Değişiklikleri Onayla

en: Approving Changes...
tr_TR: Değişiklikler Onaylanıyor...

en: Publish Changes
tr_TR: Değişiklikleri Yayınla

en: Save Revision
tr_TR: Revizyonu Kaydet

en: Working Copies
tr_TR: Çalışan Kopyalar

en: Working Copies <span class="count">(%d)</span> | Working Copies <span class="count">(%d)</span>
tr_TR[0]: Çalışan Kopyalar <span class=\"count\">(%d)</span>
tr_TR[1]: Çalışan Kopyalar <span class=\"count\">(%d)</span>

en: Change Request
tr_TR: Değişiklik Talebi

en: Submit Change Request
tr_TR: Değişiklik Talebi Gönder

en: Changes Submitted
tr_TR: Gönderilen Değişiklikler

en: Change Requests
tr_TR: Değişiklik Talepleri

en: Change Requests <span class="count">(%d)</span> | Change Requests <span class="count">(%d)</span>
tr_TR[0]: Değişiklik Talepleri <span class="count">(%d)</span>
tr_TR[1]: Değişiklik Talepleri <span class="count">(%d)</span>

en: Enable Change Requests
tr_TR: Değişiklik Taleplerini Etkinleştir

en: Scheduled Change
tr_TR: Planlanan Değişiklik

en: Schedule Changes
tr_TR: Değişiklikleri Planla

en: Changes are Scheduled.
tr_TR: Değişiklikler Planlandı.

en: Scheduled Changes
tr_TR: Planlanan Değişiklikler

en: Scheduled <span class="count">(%d)</span> | Scheduled <span class="count">(%d)</span>
tr_TR[0]: Planlanan <span class="count">(%d)</span>
tr_TR[1]: Planlanan <span class="count">(%d)</span>

en: Unsubmitted Revision
tr_TR: Gönderilmemiş Revizyon

en: Create Revision
tr_TR: Revizyon Oluştur

en: Creating Revision...
tr_TR: Revizyon Oluşturuluyor...

en: The Revision is ready to edit.
tr_TR: Revizyon düzenlemeye hazır.

en: Revision ready to edit.
tr_TR: Revizyon düzenlemeye hazır.

en: Approve Revision
tr_TR: Revizyonu Onayla

en: Publish Revision
tr_TR: Revizyonu Yayınla

en: Unsubmitted Revisions
tr_TR: Gönderilmemiş Revizyonlar

en: Not Submitted
tr_TR: Gönderilmedi

en: Not Submitted <span class="count">(%s)</span> | Not Submitted <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Gönderilmedi <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: Gönderilmedi <span class="count">(%s)</span>

en: Submitted Revision
tr_TR: Gönderilen Revizyon

en: Submit Revision
tr_TR: Revizyon Gönder

en: The Revision is Submitted
tr_TR: Revizyon Gönderildi

en: Revision Submitted
tr_TR: Revizyon Gönderildi

en: Submitted Revisions
tr_TR: Gönderilen Revizyonlar

en: Submitted
tr_TR: Gönderildi

en: Submitted <span class="count">(%s)</span> | Submitted <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Gönderildi <span class=\"count\">(%s)</span>
tr_TR[1]: Gönderildi <span class=\"count\">(%s)</span>

en: Scheduled Revision
tr_TR: Planlanan Revizyon

en: Schedule Revision
tr_TR: Revizyon Planla

en: Schedule
tr_TR: Planla

en: The Revision is Scheduled
tr_TR: Revizyon Planlandı

en: Revision Scheduled
tr_TR: Revizyon Planlandı

en: Scheduled Revisions
tr_TR: Planlanan Revizyonlar

en: Scheduled
tr_TR: Planlandı

en: Scheduled <span class="count">(%s)</span> | Scheduled <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Planlandı <span class=\"count\">(%s)</span>
tr_TR[1]: Planlandı <span class=\"count\">(%s)</span>

en: %sMy Copies & Changes%s(%s) | %sMy Copies & Changes%s(%s)
tr_TR[0]: %sBenim Kopyalarım & Değişikliklerim%s(%s)
tr_TR[1]: %sBenim Kopyalarım & Değişikliklerim%s(%s)

en: %sMy Revisions%s(%s) | %sMy Revisions%s(%s)
tr_TR[0]: %sBenim Revizyonlarım%s(%s)
tr_TR[1]: %sBenim Revizyonlarım%s(%s)

en: %sRevisions to My Posts%s(%s)</span> | %sRevisions to My Posts%s(%s)
tr_TR[0]: %sGönderilerime Revizyonlar%s(%s)</span>
tr_TR[1]: %sGönderilerime Revizyonlar%s(%s)

en: Post Author
tr_TR: Gönderi Yazarı

en: Published Post
tr_TR: Yayımlanan Gönderi

en: Submit Changes
tr_TR: Değişiklikleri Gönder

en: Revisor
tr_TR: Revizör

en: The unfiltered_html capability is required to create a revision of this post.
tr_TR: Bu gönderinin bir revizyonunu oluşturmak için unfiltered_html yetkisi gereklidir.

en: Revision Workflow
tr_TR: Revizyon İş Akışı

[ctx: groups per page (screen options)]
en: Revisions
tr_TR: Revizyonlar

[ctx: revisions]
en: Compare
tr_TR: Karşılaştır

[ctx: revisions]
en: Decline
tr_TR: Reddet

[ctx: Revisions of Post "Post Title"]
en: of %s "%s"
tr_TR: %s "%s" içinden

[ctx: Posts / Pages / etc.]
en: of %s
tr_TR: %s içinden

[ctx: Revisions of "Post Title"]
en: of "%s"
tr_TR: "%s" içinden

[ctx: Author Name]
en: by %s
tr_TR: %s tarafından

[ctx: revision date]
en: on %s
tr_TR: %s tarihinde

[ctx: User role]
en: Revisor
tr_TR: Revizör
