PublishPress Revisions Free 3.8.1-rc - en to ja translation catalogue (559 entries)

note: Description of the plugin
en: Maintain published content with teamwork and precision using the Revisions model to submit, approve and schedule changes.
ja: チームワークと正確さを用いて、Revisionsモデルを使用して公開されたコンテンツを維持し、変更を提出、承認、スケジュールします。

en: Sorry, you are not allowed to delete this revision.
ja: 申し訳ありませんが、このリビジョンを削除することは許可されていません。

en: Sorry, you are not allowed to approve this revision.
ja: 申し訳ありませんが、このリビジョンを承認することは許可されていません。

en: Sorry, you are not allowed to submit this revision.
ja: 申し訳ありませんが、このリビジョンを提出することは許可されていません。

en: Sorry, you are not allowed to decline this revision.
ja: 申し訳ありませんが、このリビジョンを拒否することは許可されていません。

en: The revision was restored.
ja: リビジョンが復元されました。

en: The revision was scheduled for publication.
ja: リビジョンが公開のためにスケジュールされました。

en: The revision was published.
ja: リビジョンが公開されました。

en: The unfiltered_html capability is required to create a revision of this post. See %sdocumentation%s.
ja: この投稿のリビジョンを作成するには、unfiltered_htmlの権限が必要です。%sドキュメント%sを参照してください。

en: The post already has a revision in process.
ja: この投稿にはすでに進行中のリビジョンがあります。

en: Revision
ja: リビジョン

en: Has Revision
ja: リビジョンあり

en: New Revisions
ja: 新しいリビジョン

en: PublishPress Revisions Network Settings
ja: PublishPress Revisions ネットワーク設定

en: Network Settings
ja: ネットワーク設定

en: PublishPress Revisions Network Defaults
ja: PublishPress Revisions ネットワークデフォルト

en: Network Defaults
ja: ネットワークのデフォルト

en: Scheduled Revisions are unavailable because WP-Cron is disabled. If you are triggering WP-Cron externally, see %sRevisions > Settings > New Revisions > Scheduling%s.
ja: スケジュールされたリビジョンは、WP-Cronが無効になっているため利用できません。外部からWP-Cronをトリガーしている場合は、%sリビジョン > 設定 > 新しいリビジョン > スケジューリング%sを参照してください。

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Past Revisions
ja: 過去のリビジョン

en: PublishPress Revisions Settings
ja: PublishPress リビジョン設定

en: Settings
ja: 設定

en: Upgrade to Pro
ja: Proにアップグレード

en: Can edit draft Posts from other users.
ja: 他のユーザーのドラフト投稿を編集できます。

en: Can edit Revisions from other users.
ja: 他のユーザーのリビジョンを編集できます。

en: Can see New Revisions from other users.
ja: 他のユーザーの新しいリビジョンを見ることができます。

en: Can access New Revisions.
ja: 新しいリビジョンにアクセスできます。

en: Can manage Unsubmitted Revisions.
ja: 未提出のリビジョンを管理できます。

en: Preview other user's Revisions (without needing editing access).
ja: 他のユーザーのリビジョンをプレビューできます（編集アクセスは不要です）。

en: Restore an archived Revision as the current revision.
ja: アーカイブされたリビジョンを現在のリビジョンとして復元します。

en: View Past Revisions.
ja: 過去のリビジョンを表示します。

en: If you like %1$s, please leave us a %2$s rating. Thank you!
ja: %1$sが気に入ったら、%2$s評価を残してください。ありがとうございます！

en: About PublishPress Revisions
ja: PublishPress リビジョンについて

en: About
ja: について

en: PublishPress Revisions Documentation
ja: PublishPress リビジョン ドキュメント

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Contact the PublishPress team
ja: PublishPressチームに連絡する

en: Contact
ja: 連絡

en: show current users (%d)
ja: 現在のユーザーを表示 (%d)

en: show eligible users (%d)
ja: 対象ユーザーを表示 (%d)

en: filter:
ja: フィルター:

en: select
ja: 選択

en: unselect
ja: 選択解除

en: This was an update to a revision which is still in the workflow process.
ja: これは、まだワークフロープロセスにあるリビジョンへの更新でした。

en: This was an update to a revision which was published after further editing.
ja: これは、さらに編集された後に公開されたリビジョンへの更新でした。

en: Revision Author: %s
ja: リビジョン作成者: %s

en: Post Author: %s
ja: 投稿作成者: %s

en: Revision Date: %s
ja: リビジョン日: %s

en: Approved by: %s
ja: 承認者: %s

en: Publication Date: %s
ja: 公開日: %s

en: Search results for "%s"
ja: 「%s」の検索結果

en: Delete Revision
ja: リビジョンを削除

en: Post Type
ja: post type

en: Revised By
ja: 修正者

en: Revision Date
ja: リビジョン日

en: Action
ja: アクション

en: Approved By
ja: 承認者

en: Published Date
ja: 公開日

en: Published Author
ja: 公開著者

en: just now
ja: たった今

en: %s minutes ago
ja: %s 分前

en: %s minute ago
ja: %s 分前

en: %s hours ago
ja: %s 時間前

en: %s hour ago
ja: %s 時間前

en: Scheduled Revision Publication
ja: 予定された改訂の公開

en: Revision Publication
ja: 改訂の公開

en: Edit of %s
ja: %s の編集

en: Edit of published Revision
ja: 公開された改訂の編集

en: Direct Edit
ja: 直接編集

en: All Post Types
ja: すべての投稿タイプ

en: All Revision Authors
ja: すべての改訂著者

en: All Revision Dates
ja: すべての改訂日

en: All Publish Dates
ja: すべての公開日

en: All Approvers
ja: すべての承認者

en: All Authors
ja: すべての著者

en: Reset Filters
ja: フィルターをリセット

en: All
ja: すべて

en: My Revisions
ja: 私の改訂

en: Compare Changes in %s
ja: %sの変更を比較

en: Preview Revision
ja: 改訂をプレビュー

en: Edit parent revision
ja: 親改訂を編集

en: Edit parent post
ja: 親投稿を編集

en: Edit Parent
ja: 親を編集

en: List Revisions of this Post
ja: この投稿の改訂リスト

en: Filter
ja: フィルター

en: Delete Past Revision
ja: 過去の改訂を削除

en: No revisions found.
ja: 改訂は見つかりませんでした。

en: Status
ja: ステータス

en: View preview
ja: プレビューを表示

en: Scheduled publication: %s
ja: 予定された公開: %s

en: Requested publication: %s
ja: 要求された公開: %s

en: This revision is not scheduled yet. It must be approved.
ja: この改訂はまだ予定されていません。承認が必要です。

en: No author
ja: 著者なし

note: translators: %s: post title
en: Edit published post
ja: 公開された投稿を編集

note: translators: %s: post title
en: View only revisions of %s
ja: %sの修正のみ表示

en: View published post
ja: 公開された投稿を表示

en: Compare Past Revisions
ja: 過去の修正を比較

en: History
ja: 履歴

en: My Activity
ja: 私の活動

en: All %s
ja: すべての%s

en: Unschedule
ja: スケジュール解除

note: translators: %s: post title
en: Discard Revision
ja: %sの修正を破棄

en: All Revision Statuses
ja: すべての修正ステータス

en: All Posts
ja: すべての投稿

note: translators: %s: post title
en: Edit Revision
ja: %sの修正を編集

en: Compare Changes
ja: 変更を比較

en: Publish <b>on approval</b>
ja: 承認待ちで公開<b>承認</b>

en: Revision updated. %sView Preview%s
ja: 修正が更新されました。%sプレビューを見る%s

en: Revision updated.
ja: 修正が更新されました。

en: Copy
ja: コピー

en: Copy content to the clipboard.
ja: 内容をクリップボードにコピーします。

en: Copy the above content to the clipboard.
ja: 上記の内容をクリップボードにコピーします。

en: Compare %s of "%s"
ja: 「%s」の%sを比較

en: Post Date
ja: 投稿日

en: Post Parent
ja: 親を投稿

en: Menu Order
ja: メニューの順序

en: Comment Status
ja: コメントの状態

en: Ping Status
ja: Pingの状態

en: Page Template
ja: ページテンプレート

en: Featured Image
ja: フィーチャー画像

en: Beaver Builder Data
ja: Beaver Builderデータ

en: Beaver Builder Settings
ja: Beaver Builder設定

en: Scheduled for
ja: 予定日

en: Requested for
ja: リクエスト日

en: Modified
ja: 修正日

en: %s%s from now
ja: %s%s 後

en: M j, Y @ g:i a
ja: Y年n月j日 @ g:i a

en: M j, Y @ H:i
ja: Y年n月j日 @ H:i

en: Approve
ja: 承認

en: Preview / Approve
ja: プレビュー / 承認

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview / Restore
ja: プレビュー / 復元

en: Manage
ja: 管理

en: List
ja: リスト

en: All settings on this tab are assigned network-wide.
ja: このタブのすべての設定はネットワーク全体に割り当てられています。

en: Setting Scope
ja: 設定の範囲

en: Features
ja: 機能

en: Options
ja: オプション

en: Integrations
ja: 統合

en: Statuses
ja: ステータス

en: Notifications
ja: 通知

en: Revision Submission
ja: 改訂提出

en: Use alternate labeling: "Working Copy" > "Change Request" > "Scheduled Change"
ja: 代替ラベルを使用: "作業コピー" > "変更リクエスト" > "予定された変更"

en: New Revisions access requires role capability
ja: 新しい改訂へのアクセスには役割能力が必要です

en: Managing %s requires role capability
ja: %sの管理には役割能力が必要です

en: Working Copy creation requires role capability
ja: 作業コピーの作成には役割能力が必要です

en: Revision creation requires role capability
ja: 改訂の作成には役割能力が必要です

en: Posts / Pages list: Use "Edit" caption for %s link
ja: 投稿 / ページリスト: %sリンクのために「編集」キャプションを使用

en: Enable %s
ja: %sを有効にする

en: Limit to one active revision per post
ja: 投稿ごとに1つのアクティブな改訂に制限する

en: Refresh "Has Revision" flag before suppressing Create Revision
ja: 「改訂あり」フラグを更新してから改訂の作成を抑制する

en: If post contains custom html, require unfiltered_html capability
ja: 投稿にカスタムHTMLが含まれている場合、unfiltered_html能力を要求する

en: Auto-submit revisions created by a user with publishing capability
ja: 公開能力を持つユーザーによって作成された改訂を自動提出する

en: Auto-submit revisions
ja: 改訂を自動提出する

en: Change Request submission require role capability
ja: 変更リクエストの提出には役割の権限が必要です

en: Revision submission requires role capability
ja: 改訂の提出には役割の権限が必要です

en: Editing others' Revisions requires role capability
ja: 他人の改訂を編集するには役割の権限が必要です

en: Listing others' Revisions requires role capability
ja: 他人の改訂を一覧表示するには役割の権限が必要です

en: Users can always administer revisions to their own editable posts
ja: ユーザーは常に自分の編集可能な投稿に対して改訂を管理できます

en: Also notify on Revision Update
ja: 改訂の更新についても通知する

en: Apply API actions to mimic Post Update
ja: APIアクションを適用して投稿の更新を模倣する

en: Hide html tags on Compare screen
ja: 比較画面でHTMLタグを非表示にする

en: Hide copy buttons on Compare screen
ja: 比較画面でコピーボタンを非表示にする

en: Use WP-Cron scheduling
ja: WP-Cronスケジューリングを使用する

en: Site uses a custom trigger for WP-Cron tasks
ja: サイトはWP-Cronタスク用にカスタムトリガーを使用しています

en: Asynchronous Publishing
ja: 非同期出版

en: Update Publish Date
ja: 公開日を更新する

en: Update Modified Date
ja: 修正日を更新する

en: Use %1$sPlanner Notifications%2$s
ja: %1$sプランナー通知%2$sを使用する

en: Email original Author when a %s is submitted
ja: %sが提出されたときに元の著者にメールを送信する

en: Email the original Author when a %s is approved
ja: %sが承認されたときに元の著者にメールを送信する

en: Email the Revisor when a %s is approved
ja: %sが承認されたときにレビジョン担当者にメールを送信する

en: Email the original Author when a %s is published
ja: %sが公開されたときに元の著者にメールを送信する

en: Email the Revisor when a %s is published
ja: %sが公開されたときにレビジョン担当者にメールを送信する

en: Enable notification buffer
ja: 通知バッファを有効にする

en: Revisors can create a new revision for any custom post type
ja: Revisorsは任意のカスタム post type の新しいリビジョンを作成できます

en: Prevent Revisors from editing others' unpublished Posts
ja: Revisorsが他の人の未公開の投稿を編集できないようにする

en: Add database index to posts table for Revision queries
ja: リビジョンクエリ用に投稿テーブルにデータベースインデックスを追加する

en: Display Hints
ja: ヒントを表示

en: Delete settings and Revisions if plugin is deleted
ja: プラグインが削除された場合、設定とリビジョンを削除する

en: Show Preview Links
ja: プレビューリンクを表示

en: Preview Link Type
ja: プレビューリンクのタイプ

en: Modify preview link for better theme compatibility
ja: テーマの互換性を向上させるためにプレビューリンクを修正する

en: Theme Compat: For front page revision preview, set home flag
ja: テーマ互換性：フロントページのリビジョンプレビューのために、ホームフラグを設定する

en: Approve Button on Compare screen
ja: 比較画面の承認ボタン

en: Copy revision comments to published post
ja: リビジョンコメントを公開された投稿にコピーする

en: Compare Past Revisions ordering:
ja: 過去のリビジョンの比較順序：

en: List %s for "My Activity" or "Revisions to My Posts" view
ja: 「マイアクティビティ」または「私の投稿のリビジョン」ビューのために %s をリストする

en: Store custom fields of submitted and scheduled revisions for archive
ja: アーカイブのために提出されたリビジョンとスケジュールされたリビジョンのカスタムフィールドを保存する

en: Keep an archive of revision edits, even after the revision is published
ja: リビジョンが公開された後もリビジョン編集のアーカイブを保持する

en: Show Current Revision top bar after revision publication
ja: リビジョン公開後に現在のリビジョンのトップバーを表示する

en: On Revision publication, delete Editorial Comments
ja: リビジョン公開時に編集コメントを削除する

en: Enable deletion queue
ja: 削除キューを有効にする

en: Allow Past Revisions to be deleted
ja: 過去のリビジョンを削除できるようにする

en: Restoring a Revision requires role capability
ja: リビジョンを復元するには役割の権限が必要です

en: Compatibility Mode
ja: 互換モード

en: Planner Notifications Access-Limited
ja: プランナー通知のアクセス制限

en: Maximum Revisions per post
ja: 投稿ごとの最大リビジョン数

en: Apply Post Permissions to Revisions
ja: リビジョンに投稿権限を適用する

en: Enable legacy email notifications
ja: レガシーなメール通知を有効にする

en: Use extended captions for Approve button in Post Editor
ja: 投稿エディタの承認ボタンに拡張キャプションを使用する

en: Allow the Author field to be modified by Revision
ja: リビジョンによって著者フィールドを変更できるようにする

en: Create Revision button in editor opens new tab
ja: エディタ内のリビジョン作成ボタンは新しいタブで開く

en: Query Loop Block: Adjust Revisor and Contributor capabilities to allow previewing in Revision editor
ja: クエリループブロック：リビジョンエディタでプレビューを許可するためにリビジョンと寄稿者の権限を調整する

en: Disable Rank Math SEO panel for Revision edit
ja: リビジョン編集のためにRank Math SEOパネルを無効にする

en: Allow custom fields (post meta) to be revisioned
ja: カスタムフィールド（投稿メタ）をリビジョン化できるようにする

en: Permission for Submit Revision also enables Revision creation
ja: リビジョンを提出する権限はリビジョンの作成も有効にします

en: Email designated Publishers when a %s is submitted
ja: %sが提出されたときに指定された出版者にメール通知

en: Email designated Publishers when a %s is published
ja: %sが公開されたときに指定された出版者にメール通知

en: Email designated Publishers when a %s is approved
ja: %sが承認されたときに指定された出版者にメール通知

en: Email Editors and Administrators when a %s is submitted
ja: %sが提出されたときにエディタと管理者にメール通知

en: Email Editors and Administrators when a %s is published
ja: %sが公開されたときにエディタと管理者にメール通知

en: Email Editors and Administrators when a %s is approved
ja: %sが承認されたときにエディタと管理者にメール通知

en: PublishPress Revisions Site Settings
ja: PublishPress Revisions サイト設定

en: These are the default settings for options which can be adjusted per-site.
ja: これらは、サイトごとに調整可能なオプションのデフォルト設定です。

en: Use this tab to make NETWORK-WIDE changes to PublishPress Revisions settings. %s
ja: このタブを使用して、PublishPress Revisions 設定にネットワーク全体の変更を加えます。 %s

en: You can also specify %1$sdefaults for site-specific settings%2$s.
ja: サイト固有の設定のために %1$s デフォルト %2$s を指定することもできます。

en: Here you can change the default value for settings which are controlled separately on each site.
ja: ここでは、各サイトで別々に制御される設定のデフォルト値を変更できます。

en: Note that %1$s network-wide settings%2$s may also be available.
ja: %1$s ネットワーク全体の設定 %2$s も利用できる場合があります。

en: License
ja: ライセンス

en: Past Revisions are earlier versions of a post.
ja: 過去のリビジョンは、投稿の以前のバージョンです。

en: This post type does not support Past Revisions.
ja: この post type は過去のリビジョンをサポートしていません。

en: New Revisions are changes which are not yet published.
ja: 新しいリビジョンは、まだ公開されていない変更です。

en: Note: Third party code may cause some post types to be incompatible with PublishPress Revisions.
ja: 注意: サードパーティのコードにより、一部の post type が PublishPress Revisions と互換性がない場合があります。

en: For Revisions integration on the Content Calendar, Overview and Content Board, please update %sPublishPress Planner Pro%s.
ja: コンテンツカレンダー、概要、およびコンテンツボードでのリビジョン統合については、%sPublishPress Planner Pro%s を更新してください。

en: Ready to enhance your revision workflow?
ja: リビジョンワークフローを強化する準備はできましたか？

en: Get PublishPress Statuses Pro and optimize your revision process with custom revision statuses.
ja: PublishPress Statuses Pro を取得し、カスタムリビジョンステータスでリビジョンプロセスを最適化します。

en: Define your own statuses before or after Revision Submitted
ja: リビジョン提出の前または後に独自のステータスを定義します

en: New predefined statuses: Deferred, Needs Work, Rejected
ja: 新しい定義済みステータス: 保留、作業が必要、却下

en: Statuses can be specific to a post type
ja: ステータスは post type に特化することができます

en: Control access to statuses per-role
ja: 役割ごとにステータスへのアクセスを制御します

en: Status workflow can be nested with sub-statuses
ja: ステータスワークフローは、サブステータスとネストできます

en: Get PublishPress Statuses Pro
ja: PublishPress Statuses Pro を取得

en: Learn More
ja: 詳細を学ぶ

en: Pro Plugin
ja: プロプラグイン

en: Install Statuses Pro to unlock custom revision statuses.
ja: カスタムリビジョンステータスを解除するには、Statuses Proをインストールしてください。

en: Configure for any post type and role to match your editing workflow.
ja: 編集ワークフローに合わせて、任意の post type と役割を設定してください。

en: Get Statuses Pro
ja: Statuses Proを取得

en: Maximum revisions per post:
ja: 投稿ごとの最大リビジョン数:

en: (unlimited)
ja: (無制限)

en: Note that archiving can also be disabled by %1$sPost Type%2$s.
ja: %1$sPost Type%2$sによってアーカイブを無効にすることもできます。

en: %s capability
ja: %s権限

en: Assign capability to roles
ja: 役割に権限を割り当てる

en: Prevent non-Administrators from restoring a revision without the %s.
ja: 非管理者が%sなしでリビジョンを復元するのを防ぐ

en: Prevent non-Administrators from restoring a revision without the restore_revisions capability
ja: 非管理者がrestore_revisions権限なしでリビジョンを復元するのを防ぐ

en: Modification Date
ja: 修正日

en: Revision Creation
ja: リビジョン作成

en: Submission
ja: 提出

en: Scheduling
ja: スケジューリング

en: Publication
ja: 公開

en: Management
ja: 管理

en: Create Revision capabilities
ja: リビジョン権限を作成

en: Assign capabilities to roles
ja: 役割に権限を割り当てる

en: If the user can't edit the published post, require %s.
ja: ユーザーが公開された投稿を編集できない場合は、%sを要求します。

en: If the user can't edit the published post, require Create Revision capabilities (copy_posts, copy_others_pages, etc.)
ja: ユーザーが公開された投稿を編集できない場合は、作成の改訂権限（copy_posts、copy_others_pagesなど）を要求します。

en: To expand the Pages list, assign %s.
ja: %sを割り当てて、ページリストを拡張します。

en: Listing capabilities
ja: リスティング権限

en: To expand the Pages list, assign Listing capabilities (list_others_pages, list_published_posts, etc.)
ja: ページリストを拡張するには、リスティング権限（list_others_pages、list_published_postsなど）を割り当てます。

en: This plugin introduces a new user role, "Revisor."
ja: このプラグインは新しいユーザーロール「Revisor」を導入します。

en: Revision by a user who does not have the %s will cause all custom html tags to be stripped out.
ja: %sを持たないユーザーによる改訂は、すべてのカスタムHTMLタグを削除します。

en: Revision by a user who does not have the unfiltered_html capability will cause all custom html tags to be stripped out.
ja: unfiltered_html権限を持たないユーザーによる改訂は、すべてのカスタムHTMLタグを削除します。

en: Broadest compat including Elementor, Divi, Beaver Builder
ja: Elementor、Divi、Beaver Builderを含む最も広範な互換性

en: Standard storage schema for broadest 3rd party compat
ja: 最も広範なサードパーティ互換性のための標準ストレージスキーマ

en: Enhanced Revision access control with PublishPress plugins
ja: PublishPressプラグインによる強化された改訂アクセス制御

en: In enhanced mode, a Revision's status is stored by standard WordPress schema. Some plugins are incompatible.
ja: 強化モードでは、改訂のステータスは標準のWordPressスキーマで保存されます。一部のプラグインは互換性がありません。

en: Prevent Revision creation if the post already has another Revision in progress.
ja: 投稿に他の改訂が進行中の場合、改訂の作成を防ぎます。

en: Work around cache plugin conflicts by requerying for revisions before suppressing the New Revision link.
ja: 新しい改訂リンクを抑制する前に改訂を再クエリすることで、キャッシュプラグインの競合を回避します。

en: If the user does not have a regular Edit link, recaption the %s link as "Edit."
ja: ユーザーが通常の編集リンクを持っていない場合、%sリンクのキャプションを「編集」に変更します。

en: Default labels are "Not Submitted for Approval", "Submitted for Approval", "Scheduled Revision"
ja: デフォルトのラベルは「承認のために未提出」、「承認のために提出済み」、「スケジュールされた改訂」です。

en: Enable published content to be copied, edited, submitted for approval and managed on the %sNew Revisions%s screen.
ja: 公開されたコンテンツをコピー、編集、承認のために提出し、%s新しい改訂%s画面で管理できるようにします。

en: Submit Revision capabilities
ja: 改訂の提出権限

en: If the user can't edit the published post, require Submit Revision capabilities (revise_posts, revise_others_pages, etc.)
ja: ユーザーが公開された投稿を編集できない場合、改訂の提出権限（revise_posts、revise_others_pagesなど）を要求します。

en: When a %s is published, update post publish date to current time.
ja: %sが公開されると、投稿の公開日を現在の時間に更新します。

en: When a %s is published, update post modified date to current time.
ja: %sが公開されると、投稿の修正日を現在の時間に更新します。

en: When a new revision is created by any user who is allowed to submit revisions, automatically submit it.
ja: どのユーザーでも改訂を提出することが許可されている場合に新しい改訂が作成されると、自動的にそれを提出します。

en: Auto-submit revisions if the user can directly edit the main post.
ja: ユーザーがメイン投稿を直接編集できる場合は、改訂を自動的に提出します。

en: This allows immediate approval within the Compare screen. If disabled, a Preview link is provided instead.
ja: これにより、比較画面内で即時承認が可能になります。無効にすると、代わりにプレビューリンクが提供されます。

en: If a currently published post or page is edited and a future date set, the change will not be applied until the selected date.
ja: 現在公開されている投稿またはページが編集され、将来の日付が設定されている場合、その変更は選択した日付まで適用されません。

en: Publish scheduled revisions using the WP-Cron mechanism. On some sites, publication will fail if this setting is disabled.
ja: WP-Cronメカニズムを使用して、スケジュールされた改訂を公開します。この設定が無効の場合、一部のサイトでは公開が失敗します。

en: Publish scheduled revisions asynchronously, via a secondary http request from the server.  This is usually best since it eliminates delay, but some servers may not support it.
ja: サーバーからの二次httpリクエストを介して、非同期にスケジュールされた改訂を公開します。これは通常、遅延を排除するため最適ですが、一部のサーバーではサポートされていない場合があります。

en: The WP-Cron trigger is disabled, but scheduled tasks are still excecuted using a custom trigger.
ja: WP-Cronトリガーは無効ですが、スケジュールされたタスクはカスタムトリガーを使用して実行されます。

en: Caption the button as either "Approve and Publish" or "Approve and Schedule."
ja: ボタンのキャプションを「承認して公開」または「承認してスケジュール」にします。

en: This may improve compatibility with some plugins.
ja: これにより、一部のプラグインとの互換性が向上する可能性があります。

en: Control New Revisions access with the %s.
ja: %sで新しい改訂のアクセスを制御します。

en: Control New Revisions access with the manage_revision_queue capability.
ja: manage_revision_queue権限で新しい改訂のアクセスを制御します。

en: Users will need the %s to edit others' Unsubmitted Revisions.
ja: ユーザーは他のユーザーの未提出改訂を編集するために%sが必要です。

en: Users will need the manage_unsubmitted_revisions capability to edit others' Unsubmitted Revisions.
ja: ユーザーは他のユーザーの未提出改訂を編集するためにmanage_unsubmitted_revisions権限が必要です。

en: If the user can't edit the published post, require the %s.
ja: ユーザーが公開された投稿を編集できない場合、%sを要求します。

en: If the user can't edit the published post, require the edit_others_revisions capability.
ja: ユーザーが公開された投稿を編集できない場合、edit_others_revisions権限を要求します。

en: If the user can't edit the published post, require the list_others_revisions capability.
ja: ユーザーが公開された投稿を編集できない場合、list_others_revisions権限を要求します。

en: Bypass the above restrictions for others' revisions to logged in user's own posts.
ja: ログインユーザー自身の投稿に対する他者の改訂に対して上記の制限をバイパスします。

en: Regenerate "post has revision" flags
ja: 「投稿に改訂があります」フラグを再生成します

en: Apply this maintenance operation if Has Revision labels on Posts / Pages screens mismatch the New Revisions listing.
ja: 投稿/ページ画面の「改訂あり」ラベルが新しい改訂リストと不一致の場合、このメンテナンス操作を適用します。

en: For enhanced notifications, install %sPublishPress Planner%s.
ja: 通知を強化するには、%sPublishPress Planner%sをインストールします。

en: For enhanced notifications, update %sPublishPress Planner%s.
ja: 強化された通知のために、%sRevisions Pro%sを更新してください。

en: Send revision action notifications using the customizable %1$sPublishPress Planner Notifications system%2$s.
ja: カスタマイズ可能な %1$sPublishPress Planner Notifications system%2$s を使用して、改訂アクション通知を送信します。

en: Upgrade to Revisions Pro to send revision action notifications using the customizable %1$sPublishPress Planner Notifications system%2$s.
ja: 改訂アクション通知を送信するために、%1$sPublishPress Planner Notifications system%2$s を使用してRevisions Proにアップグレードしてください。

en: Users matching Planner > Notifications configuration get revision notifications only if they can edit the published post.
ja: Planner > Notifications 設定に一致するユーザーは、公開された投稿を編集できる場合のみ改訂通知を受け取ります。

en: Never
ja: 決して

en: By default
ja: デフォルトで

en: Always
ja: 常に

en: select recipients
ja: 受取人を選択

en: To avoid notification failures, buffer emails for delayed sending once minute, hour or day limits are exceeded
ja: 通知の失敗を避けるために、1分、1時間、または1日の制限を超えた場合、遅延送信のためにメールをバッファします

en: Notification Buffer
ja: 通知バッファ

en: Notification Log
ja: 通知ログ

en: Purge Notification Buffer
ja: 通知バッファをクリア

en: Truncate Notification Log
ja: 通知ログを切り詰める

en: Sent in last minute: %d / %d
ja: 最後の1分で送信された: %d / %d

en: Sent in last hour: %d / %d
ja: 最後の1時間で送信された: %d / %d

en: Sent in last day: %d / %d
ja: 最後の1日で送信された: %d / %d

en: Seconds until next buffer processing time: %d
ja: 次のバッファ処理時間までの秒数: %d

en: Show Notification Log / Buffer
ja: 通知ログ / バッファを表示

en: Show with message content
ja: メッセージ内容と共に表示

en: Ready to enhance your revision notifications?
ja: 改訂通知を強化する準備はできていますか？

en: Upgrade to Revisions Pro for integration with our PublishPress Planner Notifications framework.
ja: PublishPress Planner Notificationsフレームワークとの統合のためにRevisions Proにアップグレードしてください。

en: Customize notification message and subject
ja: 通知メッセージと件名をカスタマイズ

en: Notify for a specific post type, category or term
ja: 特定のpost type、カテゴリー、またはタームに通知

en: Target specific roles, users, or user groups
ja: 特定の役割、ユーザー、またはユーザーグループをターゲットにする

en: With PublishPress Planner Pro, send notifications to a Slack channel
ja: PublishPress Planner Proを使用して、Slackチャンネルに通知を送信

en: Pro Feature
ja: Pro機能

en: Upgrade to Revisions Pro to unlock Planner Notifications integration.
ja: Planner Notifications統合を解除するためにRevisions Proにアップグレードしてください。

en: Customize notification content and recipients for each notification type.
ja: 各通知タイプの通知内容と受信者をカスタマイズします。

en: Some themes may block revision preview.
ja: 一部のテーマはリビジョンプレビューをブロックする場合があります。

en: Published Post Slug
ja: 公開された投稿スラッグ

en: Revision Slug
ja: リビジョンスラッグ

en: Revision ID only
ja: リビジョンIDのみ

en: Some themes or plugins may require Revision Slug or Revision ID link type for proper template loading and field display.
ja: 一部のテーマやプラグインは、正しいテンプレートの読み込みとフィールドの表示のためにリビジョンスラッグまたはリビジョンIDリンクタイプが必要な場合があります。

en: The revision preview argument is configured by constant definition: %s
ja: リビジョンプレビュー引数は定数定義によって設定されます: %s

en: Adjust preview links to use "rv_preview" argument instead of "preview". Experiment to see which works best with your theme.
ja: プレビューリンクを「preview」ではなく「rv_preview」引数を使用するように調整してください。どちらがテーマに最適かを実験してください。

en: Some themes may require this setting for correct revision preview display.
ja: 一部のテーマは正しいリビジョンプレビュー表示のためにこの設定が必要な場合があります。

en: This should usually be enabled, except to work around conflicts with other another plugin's postmeta data.
ja: 通常は有効にしておくべきですが、他のプラグインのpostmetaデータとの競合を回避するためには無効にする必要があります。

en: If the user can't publish, require the %s to edit others' unpublished Posts.
ja: ユーザーが公開できない場合、他のユーザーの未公開投稿を編集するために%sを要求します。

en: If the user can't publish, require the edit_others_drafts capability to edit others' unpublished Posts.
ja: ユーザーが公開できない場合、他のユーザーの未公開投稿を編集するためにedit_others_drafts権限を要求します。

en: If post-specific permissions restrict or expand access to a post, apply those permissions to its revisions also.
ja: 投稿特有の権限が投稿へのアクセスを制限または拡張する場合、それらの権限をリビジョンにも適用します。

en: Rank Math SEO may prevent Revision update on some sites.
ja: Rank Math SEOは、一部のサイトでRevisionの更新を防ぐ可能性があります。

en: WPML Translation Management
ja: WPML翻訳管理

en: Sync "Needs Update" flags
ja: "更新が必要"フラグを同期する

en: Set "Needs Update" for any post with translations which was updated (possibly by revision approval) more recently than its translations.
ja: 翻訳が最近更新された（おそらくリビジョン承認による）任意の投稿に対して、"更新が必要"を設定します。

en: Show descriptive captions for PublishPress Revisions settings.
ja: PublishPress Revisions設定の説明的キャプションを表示します。

en: Plugin settings, New Revisions contents and related data will be deleted, but only after the last copy of Revisions / Revisions Pro is deleted.
ja: プラグイン設定、新しいリビジョン内容、および関連データは削除されますが、Revisions / Revisions Proの最後のコピーが削除された後のみです。

en: Unlock Pro Integrations
ja: Pro統合を解除する

en: Upgrade to the Pro version for optimal compatibility and prompt, professional support.
ja: 最適な互換性と迅速でプロフェッショナルなサポートのためにProバージョンにアップグレードしてください。

en: Admin
ja: admin

en: Specify which PublishPress Revisions Settings to control network-wide. Unselected settings are controlled separately on each site.
ja: ネットワーク全体で制御するPublishPress Revisions設定を指定します。選択されていない設定は、各サイトで別々に制御されます。

en: network-wide control of "%s"
ja: %sのネットワーク全体での制御

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Revert to Defaults
ja: デフォルトに戻す

en: All settings in this form (including those on unselected tabs) will be reset to DEFAULTS.  Are you sure?
ja: このフォームのすべての設定（選択されていないタブの設定を含む）は、デフォルトにリセットされます。  本当によろしいですか？

en: Active Plugin
ja: アクティブプラグイン

en: Supported by PublishPress Revisions
ja: PublishPress Revisionsによるサポート

en: Supported by Revisions Pro
ja: Revisions Proによるサポート

en: Integration Active
ja: 統合がアクティブ

en: Upgrade to Pro to enable this integration
ja: この統合を有効にするにはProにアップグレードしてください

en: Unlock %s integration to enhance your revisions solution.
ja: %sの統合を解除して、リビジョンソリューションを強化してください。

en: Active Plugin Integration
ja: アクティブプラグイン統合

en: Supported Plugin Integration
ja: サポートされたプラグイン統合

en: Supported Plugin
ja: サポートされたプラグイン

en: Now
ja: 今

en: Author
ja: 著者

en: (on approval)
ja: (承認待ち)

en: Save changes to continue.
ja: 続行するには変更を保存してください。

en: Please save changes to the revision before submitting it.
ja: 送信する前に、リビジョンの変更を保存してください。

en: Preview this Revision
ja: この改訂をプレビュー

en: View / Publish
ja: 表示 / 公開

en: View / Approve
ja: 表示 / 承認

en: View / Moderate saved revision
ja: 保存された改訂を表示 / モデレート

en: View / Submit saved revision
ja: 保存された改訂を表示 / 提出

en: View unsaved changes
ja: 未保存の変更を表示

en: %s%s Revision Edit | %s%s Revision Edits
ja[0]: %s%s 改訂編集

en: Revision Submission Error
ja: 改訂提出エラー

en: Edit
ja: 編集

en: Approve and Publish
ja: 承認して公開

en: Update in progress...
ja: 更新中...

en: Approve and Schedule
ja: 承認してスケジュール

en: Update Revision
ja: 改訂を更新

en: Update post before creating %s.
ja: %sを作成する前に投稿を更新してください。

en: Error Creating Revision
ja: 改訂の作成エラー

en: For custom field changes, edit a scheduled %s.
ja: カスタムフィールドの変更については、スケジュールされた%sを編集してください。

en: Current Time
ja: 現在の時間

en: Delete
ja: 削除

en: View revision in progress
ja: 進行中の改訂を表示

en: Compare this revision to published copy, or to other revisions
ja: この改訂を公開コピーまたは他の改訂と比較

en: View / moderate saved revision
ja: 保存された改訂を表示/管理

en: View saved revision
ja: 保存された改訂を表示

en: [%s] Revision Approval Notice
ja: [%s] 改訂承認通知

en: A revision to the %1$s "%2$s" has been approved.
ja: %1$s "%2$s" の改訂が承認されました。

en: The submitter was %1$s.
ja: 提出者は %1$s でした。

en: It will be published on %s
ja: %s に公開されます

en: Preview it here:
ja: ここでプレビューできます:

en: Editor:
ja: 編集者:

en: View it online:
ja: オンラインで表示:

en: The revision you submitted for the %1$s "%2$s" has been approved.
ja: %1$s "%2$s" のために提出された改訂が承認されました。

en: [%s] %s Publication Notice
ja: [%s] %s 出版通知

en: The scheduled revision you submitted for the %1$s "%2$s" has been published.
ja: %1$s "%2$s" のために提出された予定の改訂が公開されました。

en: A scheduled revision to your %1$s "%2$s" has been published.
ja: あなたの %1$s "%2$s" に対する予定の改訂が公開されました。

en: Revision for:
ja: 改訂対象:

en: Search Revisions
ja: 改訂を検索

en: You are not allowed to manage revisions.
ja: 改訂を管理する権限がありません。

en: %s and %s are both disabled. See Revisions > Settings.
ja: %s と %s は両方とも無効です。改訂 > 設定を参照してください。

en: %s revision submitted. | %s revisions submitted.
ja[0]: %s 改訂が提出されました。

en: %s revision declined. | %s revisions declined.
ja[0]: %s 改訂が拒否されました。

en: %s revision approved. | %s revisions approved.
ja[0]: %s 改訂が承認されました。

en: %s revision unscheduled. | %s revisions unscheduled.
ja[0]: %s の改訂は予定されていません。

en: %s revision published. | %s revisions published.
ja[0]: %s の改訂が公開されました。

en:  (Post Author: %s)
ja:  (投稿者: %s)

en: New Revisions %s
ja: 新しい改訂 %s

en: Publishers will be notified (but cannot be selected here).
ja: 出版社に通知されます（ただし、ここでは選択できません）。

en: No email notifications will be sent.
ja: メール通知は送信されません。

en: %1$s (Current)
ja: %1$s (現在)

en: %1$s (Autosave)
ja: %1$s (自動保存)

en: %1$s <span>(Publish date: %2$s)</span>
ja: %1$s <span>(公開日: %2$s)</span>

en: %1$s <span>(Requested publication: %2$s)</span>
ja: %1$s <span>(要求された公開: %2$s)</span>

en: The revision will be deleted. Are you sure?
ja: この改訂は削除されます。よろしいですか？

en: Modified Date
ja: 修正日

en: Preview revision in progress
ja: 改訂のプレビュー進行中

en: Publish %son approval%s
ja: 承認のために公開 %son approval%s

en: <strong>Note:</strong> For visual display of revisions, add the following code to foliopress-wysiwyg.php:<br />&nbsp;&nbsp;if ( strpos( $_SERVER['REQUEST_URI'], 'admin.php?page=rvy-revisions' ) ) return;
ja: <strong>注意:</strong> 改訂の視覚表示のために、次のコードを foliopress-wysiwyg.php に追加してください:<br />&nbsp;&nbsp;if ( strpos( $_SERVER['REQUEST_URI'], 'admin.php?page=rvy-revisions' ) ) return;

en: Revision of this post is not allowed.
ja: この投稿の改訂は許可されていません。

en: No revision specified.
ja: 指定された改訂はありません。

en: Past
ja: 過去

en: Revisions of %s
ja: %s の改訂

en: The requested revision does not exist.
ja: 要求された改訂は存在しません。

en: no %s revisions available.
ja: 利用可能な %s 改訂はありません。

en: Compatibility with ACF custom fields.
ja: ACFカスタムフィールドとの互換性。

en: Store custom fields with revisions
ja: 改訂付きカスタムフィールドを保存

en: Display custom field changes
ja: カスタムフィールドの変更を表示

en: Update custom fields on revision publication
ja: 改訂公開時にカスタムフィールドを更新

en: Support ACFE data model.
ja: ACFEデータモデルをサポートします。

en: Support ACFE single_meta data type
ja: ACFE single_metaデータ型をサポートします

en: Correct field display on Compare screen
ja: 比較画面でのフィールド表示を修正

en: Integration with Beaver Builder's front end editor.
ja: Beaver Builderのフロントエンドエディタとの統合。

en: Front end Revision submission
ja: フロントエンド改訂提出

en: Front end Revision editing
ja: フロントエンド改訂編集

en: Revision preview and redirects
ja: 改訂プレビューとリダイレクト

en: Integration with Divi Builder and Divi Theme.
ja: Divi BuilderおよびDivi Themeとの統合。

en: Integration with Elementor's front end editor.
ja: Elementor のフロントエンドエディタとの統合。

en: Compatibility with Nitro Pack cache.
ja: Nitro Pack キャッシュとの互換性。

en: Clear cache on revision creation
ja: リビジョン作成時にキャッシュをクリア

en: Trigger update on revision approval
ja: リビジョン承認時に更新をトリガー

en: Compatibility with Pods custom fields.
ja: Pods カスタムフィールドとの互換性。

en: Compatibility with Polylang translation.
ja: Polylang 翻訳との互換性。

en: Revisions carry over Polylang data
ja: リビジョンは Polylang データを引き継ぎます

en: Translation retained on Revision approval
ja: リビジョン承認時に翻訳が保持されます

en: PublishPress Planner Integration.
ja: PublishPress Planner 統合。

en: Planner Notifications for revision actions
ja: リビジョンアクションのためのプランナー通知

en: Revision schedule shown in Calendar
ja: カレンダーにリビジョンスケジュールが表示されます

en: Revision submission and approval for products.
ja: 製品のリビジョン提出と承認。

en: Product revisions
ja: 製品リビジョン

en: Compatible with Product Variations
ja: 製品バリエーションとの互換性

en: Priority on ongoing compatibility
ja: 進行中の互換性の優先度

en: Multilingual revisioning with WPML.
ja: WPMLによる多言語リビジョン

en: Language-specific revisions
ja: 言語特有のリビジョン

en: Translation Management integration
ja: 翻訳管理の統合

en: .
ja: 。

en: Prevent indexing of revisions
ja: リビジョンのインデックス作成を防ぐ

en: Compatibility for Yoast SEO + Elementor
ja: Yoast SEO + Elementorの互換性

en: Compare revisions to Yoast SEO fields
ja: Yoast SEOフィールドとのリビジョンの比較

en: Revision Status
ja: リビジョンのステータス

en: %sManage%s
ja: %s管理%s

en: %sCompare%s%sView Published Post%s
ja: %s比較%s%s公開された投稿を表示%s

en: %sView Published Post%s
ja: %s公開された投稿を表示%s

en: Submit
ja: 送信

en: This is a %s. %s %s %s
ja: これは%sです。 %s %s %s

en: Decline
ja: 却下

en: This is a %s (requested publish date: %s). %s %s %s
ja: これは%sです（リクエストされた公開日：%s）。 %s %s %s

en: Revision status: %s (requested publish date: %s) %s %s %s
ja: リビジョンのステータス：%s（リクエストされた公開日：%s） %s %s %s

en: Revision status: %s %s %s %s
ja: リビジョンのステータス：%s %s %s %s

en: Publish Now
ja: 今すぐ公開

en: This is a %s (for publication on %s). %s %s %s
ja: これは %s です（%s に公開します）。 %s %s %s

en: The revision was approved and is now live on the site. %s
ja: 改訂は承認され、現在サイト上で公開されています。 %s

en: This is the Current Revision. %s
ja: これは現在の改訂です。 %s

en: Restore
ja: 復元

en: This is a Past Revision (from %s). %s %s
ja: これは過去の改訂です（%s から）。 %s %s

en: Scheduled Rev.
ja: スケジュール済み改訂

en: Submitted Rev.
ja: 提出された改訂

en: You're using PublishPress Revisions Free. The Pro version has more features and support. %sUpgrade to Pro%s
ja: あなたは PublishPress Revisions Free を使用しています。 Pro バージョンには、さらに多くの機能とサポートがあります。 %sPro へアップグレード%s

en: Upgrade to Revisions Pro
ja: Revisions Pro へアップグレード

en: Upgrade to PublishPress Revisions Pro for integration with key features of these plugins:
ja: これらのプラグインの主要機能との統合のために、PublishPress Revisions Pro にアップグレードしてください：

en: PublishPress Planner: Custom Notifications
ja: PublishPress Planner: カスタム通知

en: Plugin integration details
ja: プラグイン統合の詳細

en: Need Revisions Support?
ja: Revisions サポートが必要ですか？

en: If you need help or have a new feature request, let us know.
ja: ヘルプが必要な場合や新しい機能のリクエストがある場合は、お知らせください。

en: Request Support
ja: サポートをリクエスト

en: Detailed documentation is also available on the plugin website.
ja: 詳細なドキュメントはプラグインのウェブサイトでも利用可能です。

en: View Knowledge Base
ja: ナレッジベースを表示

en: %1$s queries in %2$s seconds. %3$s MB used.
ja: %1$s のクエリが %2$s 秒で完了しました。 %3$s MB 使用。

en: Could not insert revision into the database
ja: データベースに改訂を挿入できませんでした

en: [%s] %s Updated
ja: [%s] %s が更新されました

en: %1$s updated a %2$s of the %3$s "%4$s".
ja: %1$s が %2$s の %3$s "%4$s" を更新しました。

en: %1$s submitted changes to the %2$s "%3$s". You can review the changes for possible publication:
ja: %1$s が %2$s "%3$s" に変更を提出しました。公開の可能性のために変更をレビューできます:

en: Preview and Approval:
ja: プレビューと承認:

en: New Revisions:
ja: 新しい改訂:

en: Edit %s:
ja: %s を編集:

en: <strong>This plugin can be deleted.</strong>
ja: <strong>このプラグインは削除できます。</strong>

en: Every 2 Minutes
ja: 2分ごと

en: Working Copy
ja: 作業コピー

en: Create Working Copy
ja: 作業コピーを作成

en: Creating Working Copy...
ja: 作業コピーを作成中...

en: Working Copy ready
ja: 作業コピーの準備ができました

en: Approve Changes
ja: 変更を承認

en: Approving Changes...
ja: 変更を承認中...

en: Publish Changes
ja: 変更を公開

en: Save Revision
ja: 改訂を保存

en: Working Copies
ja: 作業コピー

en: Working Copies <span class="count">(%d)</span> | Working Copies <span class="count">(%d)</span>
ja[0]: 作業コピー <span class=\"count\">(%d)</span>

en: Change Request
ja: 変更リクエスト

en: Submit Change Request
ja: 変更リクエストを送信

en: Changes Submitted
ja: 送信された変更

en: Change Requests
ja: 変更リクエスト

en: Change Requests <span class="count">(%d)</span> | Change Requests <span class="count">(%d)</span>
ja[0]: 変更リクエスト <span class=\"count\">(%d)</span>

en: Enable Change Requests
ja: 変更リクエストを有効にする

en: Scheduled Change
ja: スケジュールされた変更

en: Schedule Changes
ja: 変更をスケジュールする

en: Changes are Scheduled.
ja: 変更がスケジュールされています。

en: Scheduled Changes
ja: スケジュールされた変更

en: Scheduled <span class="count">(%d)</span> | Scheduled <span class="count">(%d)</span>
ja[0]: スケジュール済み <span class=\"count\">(%d)</span>

en: Unsubmitted Revision
ja: 未送信の改訂

en: Create Revision
ja: 改訂を作成

en: Creating Revision...
ja: 改訂を作成中...

en: The Revision is ready to edit.
ja: 改訂は編集の準備ができています。

en: Revision ready to edit.
ja: 編集の準備が整った改訂。

en: Approve Revision
ja: 改訂を承認

en: Publish Revision
ja: 改訂を公開

en: Unsubmitted Revisions
ja: 未送信の改訂

en: Not Submitted
ja: 未送信

en: Not Submitted <span class="count">(%s)</span> | Not Submitted <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 未送信 <span class=\"count\">(%s)</span>

en: Submitted Revision
ja: 提出された改訂

en: Submit Revision
ja: 改訂を提出

en: The Revision is Submitted
ja: 改訂が提出されました

en: Revision Submitted
ja: 改訂が提出されました

en: Submitted Revisions
ja: 提出された改訂

en: Submitted
ja: 提出済み

en: Submitted <span class="count">(%s)</span> | Submitted <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 提出済み <span class=\"count\">(%s)</span>

en: Scheduled Revision
ja: スケジュールされた改訂

en: Schedule Revision
ja: 改訂をスケジュール

en: Schedule
ja: スケジュール

en: The Revision is Scheduled
ja: 改訂がスケジュールされました

en: Revision Scheduled
ja: 改訂がスケジュールされました

en: Scheduled Revisions
ja: スケジュールされた改訂

en: Scheduled
ja: スケジュール済み

en: Scheduled <span class="count">(%s)</span> | Scheduled <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: スケジュール済み <span class=\"count\">(%s)</span>

en: %sMy Copies & Changes%s(%s) | %sMy Copies & Changes%s(%s)
ja[0]: %s私のコピーと変更%s(%s)

en: %sMy Revisions%s(%s) | %sMy Revisions%s(%s)
ja[0]: %s私の改訂%s(%s)

en: %sRevisions to My Posts%s(%s)</span> | %sRevisions to My Posts%s(%s)
ja[0]: %s私の投稿への改訂%s(%s)</span>

en: Post Author
ja: 投稿の著者

en: Published Post
ja: 公開された投稿

en: Submit Changes
ja: 変更を送信

en: Revisor
ja: レビジョン

en: The unfiltered_html capability is required to create a revision of this post.
ja: この投稿のリビジョンを作成するには、unfiltered_html機能が必要です。

en: Revision Workflow
ja: リビジョンワークフロー

[ctx: groups per page (screen options)]
en: Revisions
ja: リビジョン

[ctx: revisions]
en: Compare
ja: 比較

[ctx: revisions]
en: Decline
ja: 拒否

[ctx: Revisions of Post "Post Title"]
en: of %s "%s"
ja: %s "%s" の

[ctx: Posts / Pages / etc.]
en: of %s
ja: %s の

[ctx: Revisions of "Post Title"]
en: of "%s"
ja: "%s" の

[ctx: Author Name]
en: by %s
ja: %s によって

[ctx: revision date]
en: on %s
ja: %s に

[ctx: User role]
en: Revisor
ja: レビジョン
